Gyvūnų augintinių registras veikia pilnu pajėgumu

2016 02 02 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
201601224

Už gyvūnų augintinių registro valdymą atsakinga Žemės ūkio ministerija ir šiam registrui duomenis renkanti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigia, kad registras jau pilnai funkcionuoja ir pagrindinė Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo paskirtis – užtikrinti gyvūnų, kaip juslių būtybių, gerovę ir apsaugą, bei savininkų pareigas, yra palaipsniui įgyvendinama.

Sausio pabaigoje Seime vykusiame pasitarime apie pasiutligei imlių augintinių ženklinimą ir registravimą VMVT atstovas Giedrius Blekaitis pažymėjo, kad iš tarnybos pozicijos gyvūnų registracija ir ženklinimas vyksta sklandžiai.

„Yra sukurta ir šiuo metu jau veikia vieninga sistema – valstybinis Gyvūnų augintinių registras, į kurį galima suvesti augintinio duomenis ir jį užregistruoti. Apie 800 veterinarijos gydytojų visoje šalyje gali ženklinti ir registruoti gyvūnus. Veterinarai ir teritoriniai VMVT padaliniai yra apmokyti, kaip tai daryti“, – VMVT atstovas sakė Europos Parlamento nario Petro Auštrevičiaus inicijuotos diskusijos metu.

G.Blekaičio teigimu, per kelias sausio savaites jau yra užregistruoti daugiau nei 2000 gyvūnų ir šis skaičius nuolat auga.

Už pasiutligės kontrolę šalyje atsakingos VMVT atstovas pasidžiaugė, kad registre yra nurodomi gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės duomenys ir tai sudarys galimybę geriau kontroliuoti šią ligą. Tai ypač svarbu turint galvoje, kad 2015 m. Lietuvoje tik apie 10 proc. šunų ir kačių buvo skiepyti nuo pasiutligės.

Nei VMVT, nei ministerijai, nei veterinarijos gydytojams naudojimasis registru nėra naujiena – Lietuvoje jau 18 metų – nuo 1998-ųjų – veikia privalomas ūkinių gyvūnų ženklinimas ir panašus registras.

Veterinarijos gydytojų asociacijos atstovas Saulius Laurusevičius diskusijos metu apgailestavo dėl plačiai spekuliuojamos kainų už gyvūnų ženklinimą temos. „Gyvūnų ženklinimas nėra pagrindinė veikla, už kurią mes pelnomės duoną. Žinoma, veterinarų valia paslaugą atlikti pigiau ar brangiau, tačiau taip pat ir kliento valia pasirinkti, kurio gydytojo kaina jam tinkama”, – sakė jis.

Nors registras jau veikia, už gyvūnų registravimo tvarką atsakinga Žemės ūkio ministerija vis dar sulaukia pasiūlymų esamos tvarkos tobulinimui. Ministerijos atstovės Aleksandros Voicechovskos teigimu, į geras gyventojų idėjas yra atsižvelgiama. „Jau yra ruošiami tam tikri taisyklių pakeitimai, siekiant jas patobulinti”, – sakė ji.

Šiuo metu ruošiama galimybė augintinių savininkams prie registro prisijungti per elektroninius valdžios vartus. Taip savininkas galės matyti ir pats atnaujinti savo augintinio duomenis.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė informavo apie nevyriausybinių institucijų iniciatyvą padėti žmonėms ženklinti augintinius.

Vasarį startuosiančioje interneto svetainėje PazenklinkAugintini.lt bus talpinama informacija apie veterinarijos gydytojus iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų, kurie taikys ne didesnę nei 15 EUR paslaugos kainą už augintinio ženklinimą, duomenų suvedimą į registrą ir skiepą nuo pasiutligės. Kadangi suženklinti ir užregistruoti augintinius duotas 15 mėnesių terminas, taikant tokios kainos principą asmenims, laikantiems vieną augintinį, per šį laikotarpį augintinio ženklinimui ir vakcinacijai reiktų atidėti 1 eurą (laikantiems du augintinius – 2 eurus) savo mėnesinių pajamų. Jei gyventojams, laikantiems daugiau nei du augintinius, prireiks pagalbos, kiti augintiniai bus suženklinti nemokamai.

Diskusiją organizavęs europarlamentaras Petras Auštrevičius teigė, kad privalomo ženklinimo ir registravimo įvedimas Lietuvoje tiksliai atitinka 2015 metų pabaigoje Europos Parlamento ir Europos komisijos pasiekto susitarimo dėl naujojo ES Gyvūnų sveikatos įstatymo priėmimo tikslus.

„Privalomo ženklinimo nuostatos atitinka ES Gyvūnų sveikatos įstatymo nustatytą būtinybę modernizuoti iki šiol galiojančias valstybių praktikas siekiant apsaugoti gyvūnų sveikatą, nustatant atsakomybę tarp gyvūnų laikytojų, prekiautojų jais, veterinarų ir nacionalinės valdžios institucijų. Tai suteiks geresnes stebėjimo ir kontroles priemones kovoje su gyvūnų ligomis, o tai savo ruožtu turėtų užtikrinti didesnį visuomenės saugumą visose ES šalyse”, – kalbėjo P. Auštrevičius.

Privalomo augintiniu ženklinimo ir registravimo nuostata siekiama užtikrinti Lietuvos Respublikos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo paskirtį – užtikrinti gyvūnų, kaip juslių būtybių, gerovę ir apsaugą, savininkų pareigas gyvūnų apsaugos ir gerovės srityje, bešeimininkių gyvūnų populiacijos mažinimo priemones, kad gyvūnai būtų apsaugoti nuo žiauraus elgesio, kankinimo ir kito neigiamo poveikio ir būtų užtikrintas žmonių saugumas.

Daugiau informacijos:

Petras Auštrevičius, Europos Parlamento narys

Brigita Kymantaitė, Nevyriausybinė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija – Vadovė