P. Auštrevičius Europos Parlamento posėdyje suplėšė nuotrauką su J. Stalino paminklu Gruzijoje

2015 11 26 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
petras austrevicius su nuotrauka 69716836

Petras Auštrevičius Europos Parlamento plenariniame posėdyje Strasbūre viešai išreiškė pasipiktinimą dėl Gruzijoje atsirandančių naujų paminklų J. Stalinui ir suplėšė nuotrauką su monumento atvaizdu.

„Darysiu tą patį kiekvieną kartą, kai Europos Parlamente bus kalbama apie Gruziją ir kol šioje šalyje stovės bent vienas paminklas su J. Stalino atvaizdu. Pastaruoju metu, deja, tokie monumentai Gruzijoje ne griaunami, o statomi naujai. Nesitaikstysiu su tokia situacija, kai kalbame apie už dešimtis milijonų atimtų gyvybių atsakingą žmogžudį, įvykdžiusį didžiausius nusikaltimus prieš žmoniją. Jau esu sakęs, kad Gruzija su J. Stalino paminklais Europoje nelaukiama. Ir sakau tai kaip ilgametis Gruzijos draugas bei aktyvus jos europietiško pasirinkimo rėmėjas“, – teigia Europos Parlamento narys P. Auštrevičius.

Paminklas, kurio nuotrauką Europos Parlamento posėdyje P. Auštrevičius suplėšė, dabar stovi Zemo Alvanyje, esančiame maždaug už 100 kilometrų nuo Tbilisio.

„Neteigiu, kad dabartinė Gruzijos vyriausybė sąmoningai siekia J. Stalino reabilitavimo. Girdžiu viešus Vyriausybės narių užtikrinimus, kad šalyje veikia įstatymas, draudžiantis totalitarizmo simbolius, tarp jų, matyt, ir J. Stalino. Tačiau realybėje štai atsiranda jau septintas paminklas per pastaruosius trejus metus, valdant dabartinei Vyriausybei. Paskutinysis jų pastatytas prieš keletą mėnesių Ruispiryje, Kachetijoje“, – sako P. Auštrevičius.

Keli paminklai Gruzijoje buvo nugriauti, tačiau tai padarė protestuojantys aktyvistai, ne valdžia. „Raginu Gruzijos valdžią atsipeikėti ir deramai gerbti J. Stalino aukų atminimą. Lietuva, praradusi tiek nekaltų žmonių gyvybių, iškentusi tiek skausmo ir negandų, privalo padaryti viską, kad Gruzijos valdžia pagaliau atsikvošėtų“, – teigia P. Auštrevičius.

Šiuo metu paminklai J. Stalinui stovi šiose Gruzijos vietovėse: Zemo Alvanyje, Čochatauryje, Goryje, Martkopyje, Medžvrischevyje, Lentechyje ir Ruispiryje. Gruzijai atkūrus nepriklausomybę 1990 metais, šalyje buvo vienas paminklas J. Stalino gimtinėje Goryje, kuriame buvo ir muziejus jo atminimui. Paminklas Goryje buvo nukeltas 2010 metais, valdant prezidentui M. Saakašviliui.