P. Auštrevičius ir 98 EP narių grupė ragina ES viršūnių susitikime Rygoje įvertinti Rytų partnerystės lyderes

2015 05 20 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Prieš Rygoje gegužės 21-22 d. vyksiantį Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės viršūnių susitikimą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva šiandien išsiųstas atviras laiškas ES valstybių vadovams. Kreipimesi, kurį parašais parėmė 98 Europos Parlamento nariai, pabrėžiama, kad viršūnių susitikimo metu būtina įvertinti ES Rytų partnerystės programos valstybių lyderių pažangą.

Laišku pažymima, kad trims šalims – Ukrainai, Moldovai ir Gruzijai – reikia suteikti aiškią narystės ES perspektyvą. Taip pat pabrėžiama, kad Ukrainai ir Gruzijai turi būti atvertos durys į bevizį režimą Šengeno zonoje iš karto po to, kai šios valstybės baigs techninę pasirengimo procedūrą. Tai galima pasiekti dar 2015 metais.

„Vilniuje 2013 metų rudenį įvykęs ES ir Rytų partnerystės valstybių viršūnių susitikimas suteikė teigiamų poslinkių. Būtent Vilniuje Moldovai buvo uždegta žalia šviesa naudotis beviziu kelionių režimu. Taigi – dabar Rygoje ES valstybių vadovai neturi teisės atsitraukti ar pasėti abejonių dėl ilgalaikių Rytų partnerystės programos ir joje dalyvaujančių šalių perspektyvų. Vadinasi, valstybes lyderes – Ukrainą, Gruziją ir Moldovą – būtina paskatinti ir įvertinti. Nepaisant nuolatinio Rusijos spaudimo, besitęsiančios agresijos ir provokacijų Ukrainoje“, – teigė EP narys P. Auštrevičius.

Liberalas akcentuoja, jog ES reikia nepraleisti progos Rusijos valdžiai aiškiai parodyti, kad šioji neturi teisės kištis ar daryti įtaką ES plėtros politikai, su ja susijusiems sprendimams. „Delsimas ar panaši elgsena ypač šiandienos įvykių kontekste būtų traktuojama kaip silpnumo ženklas“, – sakė P. Auštrevičius.

Kreipimosi į ES vadovus laišką iš viso pasirašė 98 Europos Parlamento nariai iš visų pagrindinių politinių frakcijų.

Ukraina, Gruzija ir Moldova su ES jau anksčiau pasirašė Asociacijos sutartį, įtraukiančią ir plataus masto susitarimus dėl laisvosios prekybos. Moldovai nuo 2014 m. pavasario galioja suteiktas bevizis kelionių režimas Šengeno zonos šalyse.