Europos Parlamente pristatyti kandidatai prestižinei Sacharovo premijai

2014 09 29 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Praėjusią savaitę Europos Parlamento bendrame Užsienio reikalų ir Vystymosi komitetų bei Žmogaus teisių pakomitečio posėdyje vyko Sacharovo premijos už minties laisvę kandidatų pristatymas.

Euromaidanas – 2013-2014 m. Ukrainoje vykę taikūs protestai prieš šalies Europos Sąjungos asociacijos sutarties pasirašymo nutraukimą buvo nominuotas 52 parlamentarų iš įvairių politinių frakcijų. Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius kartu su kitais trimis pranešėjais pristatydamas šią nominaciją, skirtą pagerbti Euromaidano judėjimui ir jį atstovaujančioms asmenybėms: Mustafai Nayem, Ruslanai Lyzhychko, Jelizavetai Šepetylnykovai ir Tatjanai Chornovo, sakė: „2014 metais į Ukrainą krypo viso pasaulio žmonių akys. Ukraina—pavyzdys, kaip taikus piliečių judėjimas gali nuversti totalitarinę šalies valdžią. Euromaidanas tapo vilties ženklu: žmonės laikėsi vieningai ir kovojo už europines vertybes bei demokratiją“.

Tarp kitų Sacharovo premijos nominacijų buvo tokios įspūdingos asmenybės kaip Denis Mukwege – Kongo Demokratinės Respublikos ginekologas, padedantis karo prievartos aukoms, Leyla Yunus— Azerbaidžano žmogaus teisių aktyvistė ir politinė kalinė, taip pat kovotojai ir organizacijos už religinių mažumų teises.

Iš viso politinės frakcijos pristatė septynias nominacijų kandidatūras, tačiau Spalio 16 d. Pirmininkų sueigoje, kurioje dalyvaus frakcijų lyderiai ir Europos parlamento pirmininkas, 2014 metų Sacharovo laureato vardas bus suteiktas tik vienam. Atsižvelgiant į Lietuvos istorinę praeitį, Euromaidano pergalė mums būtų svarbi, kaip simbolinis demokratinių ir laisvės idėjų triumfas šiųdieniniame pasaulio politikos kontekste.

Sacharovo premija, skirta pagerbti ypatingai nusipelniusias asmenybes, organizacijas ir judėjimus, kovojančius už tokias vertybes kaip žmogaus teisės, demokratija ir tolerancija.