P. Auštrevičius: „EP nariai kasdien siųs protesto laišką dėl kalinamos Ukrainos pilotės N. Savčenko“

2015 02 05 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Liberalo Petro Auštrevičiaus iniciatyva Europos Parlamente pradėta protesto akcija dėl 2014 m. birželį neteisėtai sulaikytos ir Rusijoje įkalintos Ukrainos karinių oro pajėgų pilotės Nadijos Savčenko.

P. Auštrevičiaus teigimu, įvairių Europos Parlamento frakcijų nariai kasdien išsiųs protesto laišką nuolatiniam Rusijos atstovui prie Europos Sąjungos Vladimirui Čižovui, reikalaujant paleisti kalinamą pilotę. Vakar liberalas P. Auštrevičius pasirašė ir išsiuntė pirmąjį laišką, šiandien jį siųs viena EP Žaliųjų frakcijos vadovių vokietė Rebecca Harms, vėliau – EP narė čekė Michaela Šojdorova ir kiti europarlamentarai.

„Šiandien yra 55-ta neteisėtai suimtos ir toliau neleistinai kalinamos pilotės N. Savčenko bado streiko diena. Rusijos Federacija yra atsakinga už šiurkščius žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus bei už tai, kad N. Savčenko nesuteikiama teisė į teisingą teismą. Primenu, kad N. Savčenko yra demokratiškai išrinkta Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė, 2015 m. sausio 26 d. ji tapo ir Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos nare. Esamas diplomatinis statusas Ukrainos pilietei privalo garantuoti teisinę neliečiamybę, Rusija neturi teisės ignoruoti šio fakto“, – teigė EP narys P. Auštrevičius.

P. Auštrevičius, solidarizuodamasis su suimta N. Savčenko, vakar pradėjo bado streiką. Prie akcijos planuoja prisijungti ir kiti protesto laišką pasirašysiantis europarlamentarai, po Lietuvos atstovo EP badaus čekė M. Šojdorova.

Laiške nuolatiniam Rusijos atstovui prie Europos Sąjungos V. Čižovui pažymima, kad nuo 2014 m. gruodžio 13 d. badaujančios pilotės N. Savčenko sveikatos būklė nuolat blogėja, taip pat atkreipiamas dėmesys, kad nėra jokio teisinio pagrindo tolimesniam pilotės kalinimui.

2014 m. spalio 17 d. europarlamentaras P. Auštrevičius kartu su dar 60 Europos Parlamento narių išsiuntė atvirą laišką Rusijos prezidentui V. Putinui, raginantį paleisti neteisėtai kalinamą Ukrainos pilotę. Laiške V. Putinui pabrėžta, kad Rusijos veiksmai N. Savčenko atžvilgiu iš esmės pažeidžia Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją, įtvirtintą teisę į teisingą teismą.