P. Auštrevičiaus kalba EP plenarinės sesijos diskusijose dėl situacijos Ukrainoje

2014 07 15 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Gerbiamas Pirmininke,

Kolegos,

Ukraina išgyvena dar prieš metus sunkiai įsivaizduojamą politinį atgimimą ir tuo pačiu istorinius išbandymus savo Nepriklausomybe.

Ukrainos pasirinkimas, gimęs ir išaugęs šių metų pradžioje Maidano aikštėje – gyventi laisvai, demokratiškai, pradėti politines ir ekonomines reformas – neatitiko Rusijos numatyto ateities plano.

Rusija ėmėsi visokeriopų politinių, diplomatinių, ekonominių, karinių ir kitų veiksmų, siekiant sugriauti Ukrainos valstybingumą ir laisvą tautos pasirinkimą.

Pradžioje okupuotas ir aneksuotas Krymas, vėliau – Rusijos finansiškai ir kariškai remiami separatistai-teroristai pradėjo karinius veiksmus Ukrainos pietryčiuose.

Esame naujoviško karo liudininkai – karas nepaskelbtas, bet aukų skaičius kasdien auga, nėra fronto linijų, bet užgrobiama svetima teritorija. Vykdomas intensyvus Rusijos diriguojamas informacinis karas, pjudant tautas ir kiršinant kaimynus.

Nors dar šiandien Rusijos karo lėktuvai bombardavo Ukrainos miestą, kviečiu Rusiją tapti konstruktyvaus ir pagarba paremto sprendimo dalimi, o ne konflikto iniciatore.

Karas prieš Ukrainą pavojingai susilpnino Europos saugumo pamatus, grąžino nepasitikėjimą ir raudoną grėsmių pašvaistę, pagimdė regioninio terorizmo ir naujų įšaldytų konfliktų riziką.

Europos Sąjunga turi išlikti tvirta Ukrainos pasirinkto ateities kelio rėmėja ir partnere.

Rusija, vykdanti atvirą agresiją prieš Ukrainą, turi žinoti, kad Europą jungia ne tik dujų vamzdžiai, bet tvirtas politinis solidarumas ir laiko išbandytos vertybės.