P. Auštrevičiaus pasisakymas Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso Europai politinės grupės (ALDE) konferencijoje „Kaip elgtis su Rusija?“

2014 11 21 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
ras

2014 m. lapkričio 19 d., trečiadienį, įvyko Europos Parlamento (toliau – EP) Liberalų ir demokratų aljanso Europai politinės grupės (ALDE) konferencija „Kaip elgtis su Rusija?“.

Konferencijos organizatorius EP narys Petras AUŠTREVIČIUS (ALDE, Lietuva), atidarymas konferenciją pažymėjo, kad konferencijos tema yra sudėtinga, kaip ir pati Rusija. Jis priminė prieš 11 metų priimtą ES saugumo strategiją, kurioje buvo kalbama apie strateginę partnerystę su Rusija. Šiandien matom, kad tai nepavyko. Kodėl? Visų pirma, ES geri ketinimai nebuvo pozityviai priimti Rusijoje, kuri turi savo strategiją, ideologiją ir požiūrį. Bet negalima kaltinti tik vienos pusės. ES elgėsi naiviai ir savanaudiškai. Ir ne tik ES buvo naivi, bet ir JAV. Po to, kas 2008 m. įvyko Gruzijoje, ES tęsė įprastinį bendradarbiavimą su Rusija, tarsi niekas nepasikeitė. ES neįvertino Rusijos propagandos. O tuo tarpu Rusija, pamačiusi ES reakcijos nebuvimą, nutarė ir vėl pamėginti. Šį kartą – Ukrainoje. Visa tai kelia nerimą ir Baltijos valstybėms bei Lenkijai.


Kalbėdamas apie kai kurių ES valstybių savanaudiškumą, EP narys paminėjo Nordstream projektą ir „Mistral“ laivus. Kadangi ES valstybės narės dėl vienų ar kitų priežasčių siekė individualių kontaktų su Rusija, o neveikėm drauge, Rusija mus apžaidė.

Rusija veda informacinį karą prieš ES. Rusija siekia sumenkinti ES ir jos vertybes. Rusijos tikslas – išplauti ES piliečių smegenis.

Rusijoje vyksta sisteminiai žmogaus teisių pažeidimai. Šiai dienai šalyje yra 114 politinių kalinių. Tai dvigubai daugiau nei pernai. Rusija eina saviizoliacijos keliu. Deja, prarandam Rusijos visuomenę, kuri yra didelė ir svarbi Europos dalis.

EP narys ragino ES valstybes nares likti vieningomis ir veikti kartu. Nereikia kurti jokių naujų instrumentų, kadangi sankcijos ir politinis solidarumas veikia. Be to, turime išlaikyti ryšį su Rusijos visuomene, jog jie žinotų, kad esam pasirengę jiems padėti, kai tik tam ateis laikas.

Konferencijos video įrašas.