Apklausa: gyventojai nori, kad europarlamentarai aktyviau gintų Lietuvos interesus

2017 07 04 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
DSC 0100

Šalies gyventojai norėtų, kad į Europos Parlamentą išrinkti Lietuvos politikai aktyviau gintų Lietuvos interesus.

Tai parodė 2017 m. birželio 2-10 d. visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta gyventojų apklausa, įvykdyta Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) užsakymu.

Rūpi ir ES ateitis, ir Astravas

Net 65,4 proc. gyventojų, paklausti, kam, jų nuomone, Lietuvos europarlamentarai turėtų skirti didesnį dėmesį, nurodė, kad politikai savo veikloje turėtų aktyviau ginti Lietuvos interesus. Palyginti – tik 7,8 proc. respondentų mano, kad mūsų šalies europarlamentarai turėtų aktyviau dalyvauti sprendžiant Europai aktualius klausimus.

Dar 26,4 proc. apklaustųjų nurodė, kad europarlamentarai turėtų labiau domėtis Lietuvos aktualijomis.

Pastaruoju metu netylant diskusijoms dėl Astravo atominės jėgainės statybų Baltarusijoje, šis klausimas aktualus ir šalies gyventojams. Paprašius įvertinti, kiek asmeniškai svarbios šios elektrinės statybos, net 41,8 proc. gyventojų nurodė, kad jiems tai yra aktualu arba labai aktualu (skyrė 8-10 balų dešimtbalėje sistemoje). Tik 19,3 proc. apklausos dalyvių šios statybos visiškai nesvarbios arba nesvarbios (skirti 1-3 balai).

Jungtinei Karalystei pradėjus pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) procedūrą, gyventojams rūpi ES ateities perspektyva ir galimos kryptys. 41,2 proc. gyventojų nurodė, kad jiems tai aktualu ar labai aktualu. Tik 15,8 proc. gyventojų ES perspektyva visiškai nerūpi arba nerūpi.

Apklausti gyventojai nurodė, kad pabėgėlių ir migrantų padėtis Europos Sąjungoje ir Lietuvoje jiems yra aktualus, tačiau ne pats svarbiausias politinis klausimas. Maždaug kas trečias apklaustasis (32,3 proc.) pažymėjo, kad tai jam asmeniškai svarbu ar labai svarbu, kas penktam (19,4 proc.) pabėgėlių tema visiškai neaktuali ar nesvarbi ir 42 proc. gyventojų pabėgėlių klausimas rūpi vidutiniškai.

Įvertino 11-kos EP narių veiklą

„Vilmorus“ atliktoje apklausoje dalyvavę 1005 gyventojai taip pat įvertino, kuriuos iš 11-kos Lietuvos europarlamentarų vertina palankiausiai ir prasčiausiai.

Dešimtbalėje sistemoje lyderių trejetą sudaro Vilija Blinkevičiūtė – 5.91 balo (Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija), Petras Auštrevičius – 5.48 balo (Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcija) ir Antanas Guoga – 4,96 balo (Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupė).

Po jų pagal gyventojų nuomonės palankumą rikiuojasi Zigmantas Balčytis – 4.9 balo (Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija), Algirdas Saudargas – 4.65 balo (Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupės frakcija), Laima Andrikienė – 4.57 balo (Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupė), Valentinas Mazuronis – 4.51 balo (Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcija) ir europarlamentaras Bronis Ropė – 4.26 balo (Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas).

Mažiausiai palankiai gyventojai įvertino europarlamentarą Rolandą Paksą – 4.18 balo (frakcija „Laisvės ir demokratijos Europa“), Viktorą Uspaskichą – 3.8 balo (Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcija) ir Valdemarą Tomaševskį – 3.2 balo (Europos konservatorių ir reformuotojų frakcija).

***

Lietuvos Europos Parlamento narių vertinimas dešimtbalėje sistemoje (1 – labai nepalankiai, 10 – labai palankiai).

1. Vilija Blinkevičiūtė – 5.91 balo


Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija


2. Petras Auštrevičius – 5.48 balo


Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcija


3. Antanas Guoga – 4,96 balo


Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupė


4. Zigmantas Balčytis – 4.9 balo


Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija


5. Algirdas Saudargas – 4.65 balo


Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupės frakcija


6. Laima Andrikienė – 4.57 balo

Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupė

7. Valentinas Mazuronis – 4.51 balo


Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcija


8. Bronis Ropė – 4.26 balo


Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas


9. Rolandas Paksas – 4.18 balo


Frakcija „Laisvės ir demokratijos Europa“


10. Viktor Uspaskich – 3.8 balo


Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcija


11. Valdemar Tomaševski – 3.2 balo

Europos konservatorių ir reformuotojų frakcija

 

* Gyventojų apklausą 2017 m. birželio 2-10 d. atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“, apklausa atlikta Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) užsakymu.