P. Auštrevičius ir 72 europarlamentarai ragina ES peržiūrėti santykius su A. Lukašenkos režimu

2017 03 30 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Po agresijos prieš taikius mitinguotojus ir opoziciją liberalas Petras Auštrevičius ragina Europos Sąjungą peržiūrėti savo politiką Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos režimo atžvilgiu, įskaitant ir ES suteiktą finansinę paramą šalies valdžios struktūroms.

Tai atspindintį kreipimąsi į Europos Vadovų Tarybos, Europos Komisijos ir Europos Parlamento vadovus parašais parėmė 72 europarlamentarai iš penkių didžiausių EP frakcijų. Laišku griežtai smerkiami Baltarusijos valdžios institucijų veiksmai, nukreipti prieš taikias demonstracijas, vykusias minint Laisvės dieną kovo 25-26 dienomis Minske, bei anksčiau šį mėnesį.

„Ypač norime atkreipti dėmesį į liūdną faktą, kad Baltarusijos valdžia visų represinių priemonių ėmėsi praėjus lygiai metams po Europos Sąjungos sprendimo santykiuose su Baltarusija siekti suartėjimo politikos. Deja, tai tik įrodo, kad turėjo būti labiau atsižvelgta į tuos Baltarusijos pilietinės visuomenės ir demokratinės opozicijos balsus, kurie reiškė rimtas abejones dėl prezidento A. Lukašenkos režimo pokyčių ir pasirengimo vykdyti demokratiškesnę vidaus politiką. Tikrovėje į 2016 m. vasario mėn. Tarybos sprendimą panaikinti sankcijas atskiriems Baltarusijos pareigūnams buvo atsakyta dar vienais suklastotais rinkimais 2016 m. rugsėjį, mirties bausmės nuosprendžiais 2016 metais, įskaitant vieną atvejį 2017 m., o dabar ir šiais brutaliais, agresyviais Baltarusijos specialiųjų pajėgų veiksmais šalies miestų gatvėse. Dėl visų šių priežasčių esame tvirtai įsitikinę, kad ES politika dėl santykių su A. Lukašenkos režimu privalo būti rimtai persvarstyta. ES privalo padidinti savo paramą, skirtą pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai ir demokratinėms Baltarusijos jėgoms, o taip pat sustabdyti neseniai padidintą finansinę paramą, skirtą finansuoti Baltarusijos Vyriausybę ir kitas valdžios struktūras“, – rašoma europarlamentaro P. Auštrevičiaus incijuotame kreipimesi.

Laišku pabrėžiama, kad ES turi nedelsiant pritaikyti sankcijas prieš tuos Baltarusijos pareigūnus, kurie yra atsakingi už prievartą, represijas ir rinkimų klastojimą.

Kreipimesi taip pat pažymima, kad kovo mėnesį daugiau nei tūkstantis taikių Baltarusijos piliečių, įskaitant žmogaus teisių stebėtojus ir žurnalistus, moteris ir vyresnius žmones, buvo sumušti, suimti, jiems skirtos baudos. „Pasibaisėtina šiomis dienomis matyti taikomus sovietinius KGB metodus prieš pagrindinius opozicijos lyderius, kaip antai – Nikolajų Statkevičių, buvusį politinį kalinį ir kandidatą į prezidentus 2010 metų rinkimuose, kuris buvo laikomas KGB kalėjime keturias dienas, nesuteikiant jokios informacijos apie jo buvimo vietą; ir Vladimirą Nekliajevą, kitą kandidatą į prezidentus 2010 metais, kuris buvo neteisėtai sulaikytas prieš kovo 25-osios mitingą ir atsidūrė ligoninėje dėl sveikatos būklės“, – rašoma kreipimesi.

Laišku Baltarusija raginama išleisti į laisvę visus taikius protestuotojus, kurie vis dar kalinami, bei panaikinti visus kaltinimus, įskaitant kaltinimus Nikolajui Statkevičiui ir jo partijos nariams, Sergejui Kuliničiui ir Sergejui Kuncevičiui, prieš kuriuos, manoma, bus sukurptos suklastotos bylos.

72 EP narių pasirašytas bendras laiškas persiųstas Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui, Europos Komisijos pirmininkui Jeanui-Claude’ui Junckeriui, Europos Parlamento pirmininkui Antonio Tajaniui, Europos Sąjungos vyriausiajai įgaliotinei užsienio reikalams ir saugumo politikai Federicai Mogherini. „Europos Sąjunga negali nuvilti tų tūkstančių Baltarusijos žmonių, kurie, kaip įrodo ir pastarosios taikios demonstracijos, tiki demokratiška ir europietiška Baltarusija, kurioje būtų gerbiamas jų orumas, pagrindinės teisės ir laisvės“, – pažymima kreipimesi.

 

EP-grupes-LAISKAS-del-Baltarusijos-Austrevicius-20170330.doc