#Pasakojimai: Wielka Pohulanka arba Vilniaus J. Basanavičiaus gatvė

2018 06 15 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
20180615 130223 Nuotr./ Ramunės Savickaitės

Kaip sostinės J. Basanavičiaus gatvė atrodė prieš šimtmečius? Birželio 15 d. atidaryta nauja ciklo „Pasakojimai" paroda - „Wielka Pohulanka: įvykiai, pastatai, garsūs vardai“. Ši paroda surengta kartu su Lietuvos centriniu valstybės archyvu, kurio sukaupta medžiaga tapo atvira žiūrovams. 

J. Basanavičiaus gatvės Vilniuje istorija siekia 1440 m. Tais metais Kazimieras Jogailaitis Vilniaus miestui padovanojo didelį žemės sklypą, kuris iš Tauro kalno pusės jungėsi su Lukiškių priemiesčiu. Iki XIX a. šioje vietoje klestėjo daržai ir sodai, o jau XX a. pradžioje buvo gausiai reprezentaciniais namais užstatyta Vilniaus miesto teritorija. Tuo metu dabartinė J. Basanavičiaus gatvė buvo žinoma kaip Wielka Pohulanka (Didžioji Pogulianka). Ši gatvė jungė senamiestį su traktu į Kauną ir Trakus. Wielka Pohulanka gatvės pavadinimo kilmė dvejopa. Viena iš versijų, kad gatvę taip praminė miestiečiai, mėgdavę šioje vaizdingoje vietoje leisti laisvalaikį. Pagal kitą versiją pavadinimas gatvei buvo suteiktas dėl čia veikusios garsios, miestiečių ir miesto svečių pamėgtos užmiesčio smuklės.

XX a. pirmoje pusėje šioje gatvėje gyveno ar butus nuomojosi nemaža dalis visuomenės veikėjų, verslininkų: „Viktorijos“ saldainių fabriko savininkas Izraelis Bunimovičius, jo sūnus Tobijus Bunimovičius, gydytojas Cemachas Šabadas, JIVO (Žydų mokslo centro) įkūrėjas Maksas Vainraichas, advokatas Motiejus Jamontas. Čia savo vaikystę praleido žymus prancūzų rašytojas, diplomatas Romenas Gari. 1913 m. pagal architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Aleksandro Parčevskio projektą buvo pastatytas Pohuliankos teatras (dabartinis Rusų dramos teatras). Tais pačiais metais baigta statyti Vilniaus Šv. Konstantino ir Mykolo cerkvė. Pohuliankos (Miesto) teatre 1917 m. posėdžiavusi Lietuvių konferencija išrinko Lietuvos Tarybą.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo parodoje eksponuojami Wielka Pohulanka gatvės įdomių, su žymiais veikėjais susijusių pastatų planai ir kiti dokumentai. Vilniaus miesto seniūnijai skirti prašymai liudija gatvės konfesinę, tautinę, profesinę gyventojų įvairovę. Paroda „Didžioji Pogulianka" (Wielka Pohulanka) Vilniuje, „Pasakojimų" parodų cikle – tai per vienos gatvės istoriją atskleidžiantis daugiakultūris Vilnius miesto vaizdas.

Paroda atvira lankytojams ir veiks iki liepos 6 d.

Maloniai kviečiu apsilankyti!

Adresas: J. Basanavičiaus g. 11/ Teatro g. 1, Vilnius.