Kambodža: ALDE frakcija ragina ES patvirtinti tikslines sankcijas asmenims, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus

2018 09 14 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
black 1840197 1280 Nuotr. Pixabay

Europos Parlamento nariai išreiškė susirūpinimą dėl Kambodžos nacionalinės gelbėjimo partijos (KNGP) pirmininko Kem Sokha, kuriam po paleidimo iš kalėjimo už užstatą buvo paskirtas namų areštas, sveikatos būklės.

KNGP patyrė Kambodžos valdžios atstovų išpuolius ir buvo teismo sprendimu panaikinta siekiant užtikrinti valdančiosios partijos pergalę Nacionalinės Asamblėjos ir Senato rinkimuose.

Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje EP nariai ragina Kambodžos valdžią panaikinti visus kaltinimus Sokhai ir atnaujinti jo politinės partijos veiklą. EP ragina suteikti jam tinkamą medicininį gydymą ir užtikrinti susitikimus su užsienio šalių diplomatais, JT pareigūnais ir žmogaus teisių stebėtojais.

Prieš šiandienos balsavimą ALDE frakcija pasikeitė nuomonėmis su Sam Rainsy, buvusiu Kambodžos liberaliosios opozicinės partijos pirmininku, gyvenančiu svetur dėl Kambodžos valdžios atstovų kaltinimų išdavyste, kuris griežtai smerkia Vyriausybės veiksmus, nukreiptus prieš pilietinę visuomenę ir politinius oponentus.

ALDE frakcijos narys Petras Auštrevičius (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) teigia, kad ES privalo taikyti sankcijas asmenims, kurie yra atsakingi už opozicijos naikinimą ir kitus rimtus žmogaus teisių pažeidimus Kambodžoje:

“Mūsų pareiga užkirsti kelią nebaudžiamumui ir pagrindinių teisių pažeidimams Kambodžoje. Šiam tikslui pasiekti, ES turi pagaliau pereiti nuo žodžių prie veiksmų. Kambodža negali toliau naudotis “BLS Plius” prekybos lengvatomis.”

ALDE frakcijos narys Ramon Tremosa i Balcells (Ispanijos PDeCAT) pridūrė:

“Hun Sen Vyriausybė yra neteisėta ir aš norėčiau, kad ES ir p. Mogherini pripažintų šį faktą. ES skiria daug lėšų Kambodžai ir mes negalime toliau tęsti status quo.

Kambodža naudojasi palankiausiu režimu pagal ES bendrąją lengvatų sistemą (BLS), konkrečiai “Viskas, išskyrus ginklus” (VIG) sistema.

Remiantis 19 BLS Straipsniu, esant rimtiems žmogaus teisių ir darbo teisių pažeidimams, kokie šiuo metu egzistuoja Kambodžoje, mes privalome laikinai sustabdyti lengvatinių tarifų galiojimą ir aš raginu ES taikyti teisinius įsipareigojimus.

Jeigu ES nori išlikti patikima, ji privalo gerbti savo teisėtumą ir taikyti sankcijas vizoms bei prekybai nustatant aiškius terminus.”