Sacharovo premija už minties laisvę paskirta Olegui Sencovui

2018 10 25 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
20181008PHT15279 original

Europos Parlamento Liberalų ir demokratų frakcija palankiai vertina Pirmininkų sueigos sprendimą Sacharovo premiją už minties laisvę skirti Ukrainos kino kūrėjui Olegui Sencovui, kuris yra įkalintas Rusijoje dėl savo proukrainietiškų pažiūrų ir taikaus pasipriešinimo Rusijos okupacijai Kryme.

ALDE frakcijos pirmininkas Guy Verhofstadt, palaikęs Sencovo kandidatūrą paskutiniame balsavime, teigia:

“Olego Sencovo istorija iliustruoja daugiau kaip 65 kitų vien dėl politinių priežasčių Putino režimo įkalintų Ukrainos piliečių istorijas, siekiant nutildyti kiekvieną Krymo pilietį, išdrįsusį pasipriešinti ar kritikuoti Rusijos įvykdytą aneksiją. Olegas Sencovas buvo pagrobtas iš savo šalies, bauginamas kankinimais ir įkalintas Rusijoje, pateikiant suklastotus kaltinimus ir nepaliekant jokios teisės į teisingumu grįstą bylos nagrinėjimą. Viliuosi, kad ši premija padės Sencovui ir visiems politiniu pagrindu sulaikytiems ir įkalintiems ukrainiečiams išeiti į laisvę ir sugrįžti į tėvynę.”

Europos Parlamento narys (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovas), ALDE frakcijos koordinatorius Žmogaus teisių pakomitetyje Petras Auštrevičius sveikina šiandien priimtą sprendimą:

“Ši premija skiriama Ukrainos piliečiui Olegui Sencovui, kurio sudėtinga situacija yra priminimas apie akivaizdžius tarptautinės teisės ir pagrindinių žmogaus teisių pažeidimus, vykstančius pačioje ES kaimynystėje. Tai taip pat primena mums, kad egzistuoja žmonės, kurie yra pasirengę paaukoti savo gyvenimus ir pasitelkdami taikias priemones ginti savo įsitikinimus bei laisvę. Todėl ypatingai didžiuojuosi šiandieniniu Europos Parlamento sprendimu. Aš priimu jį kaip aiškų įsipareigojimą tęsti politinę kovą tol, kol Olegas Sencovas bus išlaisvintas drauge su kitais Ukrainos politiniais kaliniais, kurie yra nelegaliai laikomi Rusijos kalėjimuose.”

Europos Parlamento ALDE frakcijos narys, Europos Parlamento Pirmininko pavaduotojas, atsakingas už žmogaus teises ir demokratiją, Pavel Telička (nepriklausomas Čekijos Respublikos atstovas) priduria:

“Asmenų nuteisimas remiantis jų pažiūromis yra nepriimtinas. Sacharovo premijos įteikimas Olegui Sencovui yra stiprus signalas prieš nelegalų suėmimą ir pagarbos ženklas už jo kovą siekiant išlaisvinti dėl politinių priežasčių Rusijoje įkalintus bendraminčius. Mes nuo pat pradžių palaikėme šią nominaciją ir esame laimingi matydami, kad ši reikšminga premija atiteko Olegui Sencovui.”

Olegas Sencovas buvo sulaikytas Rusijos saugumo pajėgų 2014 m. gegužės 10 d. dėl taikaus protesto prieš nelegalų Rusijos vykdytą Krymo užgrobimą. Tris savaites jis patyrė fizinę kalėjimo valdžios prievartą, įskaitant dusinimą ir grasinimus kankinimais, prievarta bei žmogžudyste siekdami gauti jo prisipažinimą terorizmo vykdymu. Rusijos valdžia nepaisė jo ukrainietiškos pilietybės ir teisė jį Maskvos kariniame teisme kaip Rusijos pilietį. Nors pagrindinis baudžiamojo persekiojimo liudytojas teisme pareiškė, kad jis liudijo kankinamas, Sencovas buvo nuteistas dėl terorizmo vykdymo, o jam paskirta bausmė - dvidešimt metų griežto režimo kolonijoje Labytnangyje, mažame Sibiro miestelyje, esančiame aukščiau Arkties rato.