Įsteigtas Sąjūdis prieš Astravo AE

2020 02 01 Raktažodžiai: Astravo atominė elektrinė, Lietuvoje
DSC 0118

Šeštadienio rytą Vilniuje buvo surengtas Sąjūdžio prieš Astravo AE steigiamasis susirinkimas, į kurį susirinko pilietinės visuomenės aktyvistai bei įvairių politinių partijų nariai.

Tarp organizacijos steigėjų – profesorius Vytautas Landsbergis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, Seimo nariai Žygimantas Pavilionis ir Virgilijus Poderys, signataras Raimundas Lopata, LiJOT prezidentas Lukas Kornelijus Vaičiakas, žurnalistas Eduardas Eigirdas, Lietuvos žaliųjų partijos atstovas Mečys Laurinkus, verslininkas Vidmantas Janulevičius, buvęs užsienio reikalų ministras, diplomatas Petras Vaitiekūnas ir kiti.

Organizacija aktyviai sieks, kad, nepaisant to, jog pirmąjį Astravo atominės elektrinės reaktorių planuojama atidaryti jau šiemet, būtų imamasi visų įmanomų priemonių apsisaugoti nuo Astravo AE keliamos grėsmės ir būtų sustabdyta tolesnė šio projekto plėtra.

Profesorius Vytautas Landsbergis savo kalboje pažymėjo, jog pavojui ir neteisybei sakyti „ne" niekada nėra per vėlu. Nors negalima neigti, jog Astravo atžvilgiu iki šiol buvusios Vyriausybės padarė klaidų, visuomenė turi savęs paklausti – „O ką mes galime padaryti dabar?". Lietuvos balsas gali ir turi būti išgirstas, bet tam turime dirbti išvien.

Vienas iš steigėjų, europarlamentaras Petras Auštrevičius atkreipė dėmesį, jog Lietuvoje vyrauja požiūris, kad Astravo AE jau pastatyta ir visuomenė jau nieko negali padaryti. Tačiau tai netikslu – Baltarusijos valdžia planuoja nesaugios elektrinės projektą plėsti toliau, tad šiems planams aktyviai priešintis tikrai dar nėra per vėlu.  

Seimo narys, ambasadorius Žygimantas Pavilionis teigė, kad Sąjūdyje prieš Astravo AE planuoja susiburti visos politinės jėgos ir visuomeniniai judėjimai, kurie ne tik remia Europos žalią kursą bei Lietuvos žaliąją energetiką, bet ir sieks padėti Prezidentui įgyvendinti jo tikslą, jog visos ES (bei asocijuotos) šalys pritartų elektros energijos embargui iš nesaugios Astravo AE. „Pirmojo Sąjūdžio prieš Astravo AE sambūrio metu inicijuosime europinę peticiją prieš šią atominę elektrinę – prieš kelis metus Lietuvoje surinkome  65000 piliečių parašų, dabar visi susitelkę, panaudodami visus savo ryšius Vakaruose, turėsime įtikinti mūsų brolius ir seses europiečius, kad Astravas - egzistencinė grėsmė visai Europai", kalbėjo Ž. Pavilionis.

Organizacija sieks, jog:

1) Astravo AE elektros energija nepatektų į ES rinką,

2) Būtų sustabdyta tolesnė Astravo AE plėtra arba atominei elektrinei parinkta kita, saugi vieta,

3) Lietuva ir ES imtųsi visų įmanomų priemonių atominės elektrinės saugumui užtikrinti.

Sąjūdis prieš Astravo AE yra pilietinei visuomenei ir įvairių politinių pažiūrų piliečiams atvira organizacija – jais nariais gali tapti visi, pritariantys šiems tikslams.

Pirmasis asociacijos narių sambūris planuojamas š. m. vasario 15 d. 10:00 val. LR Seimo Kovo 11-osios Akto salėje. Daugiau informacijos – renginio Facebook paskyroje. Visi norintys kviečiami užsiregistruoti iš anksto, užpildant šią formą.

Daugiau informacijos: el. paštu 
astravuistop@gmail.com