Premjeras raginamas pateikti Vyriausybės veiksmų planą dėl Astravo atominės jėgainės

2020 04 01 Raktažodžiai: Ostrovets nuclear power plant
premjeras

Pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE atviru laišku kreipėsi į šalies premjerą Saulių Skvernelį. Ministro Pirmininko prašoma pateikti Vyriausybės veiksmų planą, kokių priemonių ji ketina imtis po kovo 9-20 d. Baltarusijoje įvykusio Europos Komisijos ir Europos Sąjungos branduolinės saugos grupės delegacijos (ENSREG) vizito. Šis vizitas buvo skirtas dar kartą įvertinti jėgainės, statomos Astrave, branduolinės saugos reikalavimų įgyvendinimą. 

 

„Baltarusija prieš numatomą Astravo AE eksploatacijos pradžią ir toliau neketina pilnai įgyvendinti anksčiau ENSREG inicijuotų patikros testų reikalavimų bei rekomendacijų. Tenka konstatuoti, kad Astrave baigiamos įrengti branduolinės jėgainės keliama rizika Lietuvai ir visam regionui, Europos saugumui ir gyventojų gerovei yra ne menkesnė už COVID-19 pandemiją. Tai rodo, kad reikia neatidėliotinų ir ryžtingų veiksmų“, – rašoma Sąjūdžio prieš Astravo AE kreipimesi į S. Skvernelį.


Vyriausybės vadovo prašoma pateikti vertinimus dėl kovo 9-20 d. Baltarusijoje vykusio Europos Komisijos bei Europos Sąjungos branduolinės saugos grupės delegacijos (ENSREG) vizito rezultatų ir įvardinti veiksmus, kurių artimiausiu metu imsis Lietuvos Vyriausybė, siekdama užtikrinti mūsų šalies saugumą ir nacionalinius interesus. 


„Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kad Lietuvos valdžios institucijos šalies gyventojams privalo teikti išsamią ir nuolat atnaujinamą informaciją dėl visų nacionaliniam saugumui įtaką darančių procesų, tarp jų – ir dėl Astravo AE. Konstatuojame, kad Užsienio reikalų ministerijos tinklapyje informacija apie ENSREG veiklą bemaž dvejus metus apskritai nėra teikiama, o paskutinė informacija pateikta tik 2018 m. balandį ne lietuvių kalba. Taip nėra sudaromos sąlygos Lietuvos gyventojams susipažinti su ypač svarbia informacija“, – rašoma Sąjūdžio prieš Astravo AE laiške S. Skverneliui.


Laišku primenama, kad Astravo AE vieta Baltarusijoje, greta sienos su Lietuva, parinkta grubiai pažeidžiant Espoo konvencijos nuostatas dėl branduolinių jėgainių lokacijos, saugios statybos principų. 


Sąjūdis prieš Astravo AE inicijavo tarptautinę peticiją prieš Astravo atominę jėgainę, ją kiekvienas gali rasti ir pasirašyti čia:
http://bit.ly/peticijapriesastravoae. Peticija, išversta į 5 kalbas, bus įteikta Europos Parlamentui. Peticiją elektroniniu būdu jau pasirašė daugiau nei 8200 žmonių Lietuvoje ir visoje Europoje.

 

Sąjūdis prieš Astravo AE siekia, jog:

1)  Būtų sustabdyta tolesnė Astravo AE plėtra arba atominei elektrinei parinkta kita, saugi vieta;

2) Lietuva ir ES imtųsi visų įmanomų priemonių atominės elektrinės saugumui užtikrinti;

3)  Astravo AE elektros energija nepatektų į ES rinką;

 
Sąjūdis prieš Astravo AE yra pilietinei visuomenei ir įvairių politinių pažiūrų piliečiams atvira organizacija – jos nariais gali tapti visi, pritariantys organizacijos tikslams. Pirmasis asociacijos narių sambūris vyko vasario 15 d. Lietuvos Seime.