Vyriausybė klaidina visuomenę dėl Astravo elektros boikoto sąlygų // Pranešimas žiniasklaidai

2020 09 30 Raktažodžiai: Astravo atominė elektrinė, Komentarai

Viešajam svarstymui pateikta elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodika neužtikrins, kad Astavo jėgainėje pagaminta elektros energija nepatektų į Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių rinkas. Šios paliktos metodikos klaidos reikštų Lietuvos valstybės interesų išdavystę ir būsimų nesaugios Astravo jėgainės reaktorių statybos finansavimą Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigais, – įsitikinęs europarlamentaras Petras Auštrevičius, Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas.

„Lietuva, ilgus metus kovojusi dėl savo energetinės nepriklausomybės, negali kapituliuoti taip, kaip sąmoningai ar dėl pasibaisėtino aplaidumo dabar suprojektavo šios Vyriausybės įgalioti derybininkai. Suderėta atnaujinta Baltijos šalių elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodika yra palanki pirmiausia buvusiam Baltarusijos diktatoriui A. Lukašenkai ir Rusijos valstybės energetikams – tik ne Lietuvai, kuri jau anksčiau įsipareigojo nepirkti nešvarios Astravo elektros. Akivaizdu, kad jokie esą reikalaujami energijos kilmės dokumentai neužtikrins Astravo energijos boikoto Lietuvoje ir kitose Baltijos valstybėse. Ypač, kai tais dokumentais rūpinsis Rusijos energetikai. Todėl pastaruoju metu nuskambėję Lietuvos energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teiginiai ir vėl prasilenkia su tikrove. Už tokį liūdną derybų su Baltijos šalimis rezultatą atsakomybę turės prisiimti aukščiausios Lietuvos valdžios atstovai“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas P. Auštrevičius.

P. Auštrevičius pabrėžia, kad Prezidento patarėjo Jaroslavo Neverovičiaus teiginiai, esą rizikas dėl piktnaudžiavimo prekiaujant Astrave pagaminta elektra panaikins tik ateityje planuojama Lietuvos tinklų sinchronizacija su Vakarais, yra visuomenės klaidinimas.

„Tokiu būdu skleidžiama netiesa. Lietuva gali ir, siekdama apsaugoti savo interesus, toliau privalo laikytis šiuo metu galiojančios prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos, kuri, priešingai nei dabar prikišama atnaujinta metodika, neįteisina nešvarios branduolinės energijos pirkimo tiesiogiai ar per Lietuvos kaimynus“, – sako P. Auštrevičius.

Pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE anksčiau rugsėjį kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą, premjerą Saulių Skvernelį ir Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį dar sykį ragindami užtikrinti, kad Astravo branduolinėje jėgainėje pagaminta elektros energija nepatektų į Lietuvą. Sąjūdis prieš Astravo AE pabrėžė, kad tarp Baltijos šalių suderintas metodikos dėl elektros prekybos su trečiosiomis šalimis projektas yra žalingas Lietuvai, kelia dar daugiau grėsmių nei tas, kurį Lietuva atmetė prieš keletą mėnesių.

Sąjūdis prieš Astravo AE atkreipė dėmesį, kad Vyriausybės siūlomo projekto priėmimas reikštų, jog Lietuvos gyventojai mokės Baltarusijai už nesaugioje Astravo AE pagamintą elektros energiją.

Sąjūdis prieš Astravo AE pažymi, kad dabartinė Astravo jėgainės vieta Baltarusijoje, greta sienos su Lietuva, parinkta grubiai pažeidžiant Espoo konvencijos nuostatas dėl branduolinių jėgainių lokacijos, saugios statybos principų.