Astravo AE klausimais rūpinsis naujai įkurta politikų grupė
Europos Parlamente įsikūrė politikų grupė, kurią suvienijo bendras tikslas – statomos Astravo branduolinės jėgainės vertinimas ir priežiūra.
Šios neformalios politikų grupės steigimo iniciatorius – europarlamentaras Petras Auštrevičius, grupės pirmininke tapo viena Žaliųjų frakcijos EP vadovių Rebecca Harms.
Saugios branduolinės energijos ES kaimynystėje grupę, skirtą Astravui, paskatino įkurti tai, jog, P. Auštrevičiaus teigimu, Briuselyje trūksta atsakingų institucijų koordinacijos ir bendrų veiksmų dėl Baltarusijoje augančios jėgainės.
„Saugumas – pirmutinis ir svarbiausias prioritetas. Deja, Astrave saugumo reikalai ir toliau stumiami į šoną, o tai kelia rimtą pavojų ne tik Lietuvai, bet ir visiems europiečiams. Dabar Europos Parlamente įkurtos grupės tikslas – apjungti pajėgas ir geriau koordinuoti bendrus veiksmus dėl Astravo jėgainės. Matome, kad statoma elektrinė griūva dalimis – jei Europa nesusivienys, jos gali laukti panašios perspektyvos. Turime išvengti šio scenarijaus“, – sako grupės įkūrėjas, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcijos vicepirmininkas P. Auštrevičius.
Saugios branduolinės energijos ES kaimynystėje grupės pirmininkė R. Harms, branduolinės energetikos klausimus nagrinėjanti jau 40 metų, pabrėžia, kad vien atominės jėgainės streso testų Astrave neužteks. „Manau, dabar yra būtini tiesioginiai ekspertų ir parlamentarų vizitai į Baltarusiją, siekiant spausti šios šalies valdžią garantuoti visišką atvirumą visuose šio potencialiai pavojingo objekto statybos etapuose“, – teigė R. Harms.
P. Auštrevičiaus teigimu, Europos Sąjungos institucijos Baltarusijos ir Astravo jėgainės klausimais iki šiol neveikia sistemiškai. „Štai vienas Europos Komisijos padalinys skiria vis didesnes lėšas Baltarusijai, tačiau nėra pajėgus užtikrinti, kad tas finansavimas viena ar kita forma nebūtų panaudotas elektrinės statybų reikmėms. Kitas Komisijos padalinys, turintis pasirūpinti branduoliniu saugumu, aiškina, jog trūksta svertų bendraujant su Baltarusijos valdžia ir siekiant bent minimalaus dialogo. To dialogo pradžia, be abejo, galėtų tapti atominės streso testų atlikimas ir viešas rezultatų įvertinimas. Informaciją turime gauti ir ja keistis greičiau. Tikiu, kad atsakingi Europos Komisijos pareigūnai dabar turės progų dažniau susirinkti prie vieno stalo“, – teigia P. Auštrevičius.
Steigiamajame „Saugios branduolinės energijos ES kaimynystėje“ grupės susirinkime dalyvavo visų penkių pagrindinių Europos Parlamento frakcijų atstovai, tarp jų – Lietuvos, Lenkijos, Švedijos, Vokietijos, Vengrijos, Rumunijos europarlamentarai.