62-iejų europarlamentarų grupė išreiškė palaikymą Lietuvai dėl Kinijos spaudimo

2021 09 03 Raktažodžiai: Europos Parlamente

Grupė europarlamentarų šiandien bendru pareiškimu kreipėsi į Lietuvos vadovus ir Europos Sąjungos lyderius, išreikšdami tvirtą palaikymą Lietuvai dėl augančio Kinijos Vyriausybės spaudimo ir grasinamo pobūdžio Pekino pareiškimų po to, kai buvo paskelbta žinia apie planus dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo Vilniuje.

62-iejų europarlamentarų pasirašytame kreipimesi, skirtame Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai, Vyriausybės vadovei Ingridai Šimonytei, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen bei ES institucijų vadovams, pabrėžiama, kad agresyvūs Kinijos vyriausybės veiksmai Lietuvos atžvilgiu rodo platesnį Pekino atsisakymą laikytis bendros tarptautinėmis taisyklėmis grindžiamos tvarkos ir vertybių.

„Raginame Europos Sąjungą ir ES valstybes nares išreikšti solidarumą su Lietuva bei užimti tvirtą poziciją prieš Kinijos vyriausybės prievartinę diplomatiją. (...) ES turi kuo greičiau įdiegti priemones, skirtas veiksmingai kovoti su patiriamu ekonominiu spaudimu. Norime patikinti Lietuvos žmones, kad toliau sieksime plataus ES solidarumo dėl Kinijos vyriausybės taikomų baudžiamųjų veiksmų. Ginant mūsų bendras vertybes Europa turi būti vieninga“, – rašoma kreipimesi, kurį inicijavo Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos/Europos laisvojo aljanso narys europarlamentaras Reinhardas Bütikoferis ir frakcijos „Renew Europe“ narys Petras Auštrevičius.

Pareiškime pažymima, kad ES turėtų pabrėžti visų Bendrijos narių teisę užmegzti ekonominius, kultūrinius ir diplomatinius santykius su Taivanu tokiu būdu, koks joms yra priimtinas. „Demokratinės valstybės turi nepasiduoti Pekino mėginimams izoliuoti Taivaną nuo daugiašalių institucijų ir tarptautinių santykių. Tikimės, kad Europos Sąjunga įvertins Lietuvos žmonių drąsą ir atkaklumą nuolat ginant demokratiją ir žmogaus teises“, – rašoma kreipimesi.

„Pekinas dabartiniu elgesiu Lietuvos atžvilgiu demonstruoja ne savo galią, o silpnumą. Tai įrodo ne tik diplomatinių, prekybos, bet ir visų kultūrinių ryšių nutraukimas iš Kinijos pusės. Lietuvai reikalinga aiškiau išreikšta ES lyderių parama, kurios, tikiu, dar turėsime progos ir pagrindo sulaukti“, – sako EP frakcijos „Renew Europe“ narys europarlamentaras P. Auštrevičius.