Prisimenant žalius kryžius Lietuvos pakelėse ir propagandinį „Niekas nenorėjo mirti“ // Mano komentaras

2021 09 17 Raktažodžiai:

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen šią savaitę savo metiniame pranešime patvirtino, kad ES atsargoje šiuo metu turi 1,8 milijardo vakcinų nuo koronaviruso. Pakankamai visiems europiečiams.

Greta to EK vadovė be užuolankų perspėjo: jei dalis Europos gyventojų ir toliau nesiskiepys, nepaisant visos ligšiolinės ES pažangos vakcinavimo srityje turėsime neskiepytųjų pandemiją.

Lietuvoje aukštos rizikos, vyresnio amžiaus žmonių grupėje (ir ne tik) atsisakančių skiepytis yra labai daug. Tai reiškia, kad šį rudenį-žiemą Lietuva pagal mirčių nuo koronaviruso skaičių Europoje ir pasaulyje gali atrodyti dar liūdniau. Ne viskas statistika.

Čia negaliu neprisiminti dviejų simbolių. Pirmas jų – tai dar prieš pandemijos pradžią Lietuvos pakelėse išdygę žali kryžiai, kuriuos protesto vardan statė dalis Lietuvos ūkininkų. Antrasis – tai jau beveik visoms kartoms gerai žinoma legendinė propagandinė kino juosta „Niekas nenorėjo mirti“.

Pirmuoju atveju žali kryžiai pakelėse šiandien kraupiai persidengia su esama žaliai valstietiškos politinės jėgos, o taip pat ir besikuriančių naujadarų, demagogijos linija. Žali kryžiai – dėsninga tokios politikos išdava.

Antruoju atveju matau „Niekas nenorėjo mirti“ transformaciją į propagandos mašineriją šių dienų realybėje: „Visiems, norintiems mirti“. Už šios naujos serijos transliavimą Lietuvai atsakomybę neša vieši ir nevieši asmenys, celofanizuotieji.

Būdamas gyventi norinčiųjų pusėje nesiekiu ir nenoriu gilesnio susipriešinimo. Bet raginu matyti ir Rumunijos, Bulgarijos pavyzdžius, kur prieš skiepus pasisakančiųjų gretose šalia kai kurių propagandininkų bei politikų atsidūrė nemenka dalis ortodoksų dvasininkų. Šiose šalyse nepasiskiepiję lieka kone du iš trijų gyventojų. Ir tai didelė grėsmė ne tik gyventi norintiems rumunams ar bulgarams, bet visiems europiečiams.

Jei neįtikino ir neįtikins tyrimai, rodantys, kad skiepas Lietuvoje dešimtis, kelias dešimtis kartų sumažina riziką pakliūti ligoninėn ar mirti, vis dar yra galimybė atsigręžti į vaikus ir anūkus: ar jiems galime palikti kai ką daugiau nei tuos žalius kryžius pakelėse?