Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose
Keptuvėje čirškinto aliejaus vieta – ne kriauklėje. Keisti įpročius siūlo pilietinių iniciatyvų projektas „Kuriame Lietuvą 2021!“, kurio sumanytojai Joniškio rajono mokyklose jau pradėjo statyti specialias talpas panaudotam aliejui surinkti.
Tinkamai neutilizuotas aliejus užkemša vamzdynus, smarkiai teršia gruntinius vandenis. „Kuriame Lietuvą 2021!“ iniciatoriai, kartu su šio projekto globėju Europos Parlamento nariu Petru Auštrevičiumi, Joniškio rajono savivaldybe bei šios iniciatyvos partneriais jau iki spalio pradžios 16-oje Joniškio ugdymo įstaigų įrengs net 166 specialias panaudoto aliejaus rinkimo talpas. Jos stovės kiekvienoje klasėje, aliejų čia galės atnešti net apie 2600 moksleivių. Susirūpinti ekologija skatinančio projekto startas jau paskelbtas Joniškio „Saulės“ pagrindinėje mokykloje. Daugiausia panaudoto aliejaus surinkę moksleiviai bus apdovanoti specialiais prizais.
„Žalesnė Lietuva tikrai netaps savaime. Pradedame nuo labai mažų dalykų – nuo įpročių virtuvėje keitimo. Daugelis žino, kad panaudotas aliejus yra nuodas gamtai, o surinkti jį visai nėra sudėtinga. Džiaugiuosi, kad panaudoto aliejaus utilizavimui jau atnešė ne vienas Joniškio moksleivis kartu su savo šeima. Esu įsitikinęs, kad esminiai pokyčiai prasideda bendruomenėse, tad mokyklų vaidmuo čia ypač svarbus. Šiandien pradedame nuo Joniškio, bet tikiu, kad ši iniciatyva tęsis visoje Lietuvoje“, – sako europarlamentaras P. Auštrevičius.
Šeimų virtuvėse jau atsirado stiklainiai
Pandemijos laikotarpiu kone visos Lietuvos šeimos namie gamina daugiau ir dažniau, todėl neišpilti aliejaus į kanalizaciją ir tokiu būdu nedidinti taršos tampa dar svarbiau. Pirmosios panaudoto aliejaus į Joniškio „Saulės“ pagrindinę mokyklą atnešusios šeimos ir moksleiviai pasakojo, kad jų virtuvėje greta keptuvės jau stovi specialus aliejui skirtas stiklainis.
„Mūsų šeima mėgsta gaminti – dukros dažnai prašo iškepti blynų, mažiausioji labai mėgsta skrudintas bulvytes. Per mėnesį kepiniams mūsų šeima sunaudoja iki 1 litro aliejaus. Visai nesunku tą panaudotą aliejų tiesiai iš keptuvės supilti į stiklainį prie viryklės“, – sakė moksleivės Mildos mama Aušra.
Penktokė Milda pasakojo, kad kartais mamai padeda išplauti indus, o užvis labiau jai patinka dalyvauti įvairiuose konkursuose. „Šitas konkursas yra apie gamtos saugojimą. Mes prie namų turime tvenkinį, tai man labai svarbu, kad ten gyvenančios žuvys būtų sveikos“, – sakė moksleivė Milda.
Aštuntoko Jono mama Lijana pasakojo, kad jos šeima valgo daug daržovių, bet kartais per šventes pasilepina namie kepdami spurgas ar žagarėlius. „Per mėnesį sunaudojame apie pusę litro aliejaus, sviesto vartojame daugiau. Niekada specialiai nerinkome panaudoto aliejaus, bet dabar pabandysime“, – naujais įsipareigojimais pasidalijo Lijana.
Aštuntokas Jonas sakė, kad jam patinka dalyvauti konkursuose, kuriuose galima laimėti gerų prizų, o konkursuose apie gamtos apsaugą dar nėra dalyvavęs – tai bus pirmas kartas.
Panaudos kaip priedą biodegalams
Joniškio mokyklose surinktas panaudotas aliejus bus perdirbtas ir panaudotas kaip priedas biodegalų gamybai. Tuo pasirūpins „Kuriame Lietuvą 2021!“ projekto partnerė įmonė „Biomotorai“.
Planuojama, kad Joniškio krašto moksleiviai aliejų utilizuoti neš iki Kalėdų, o 2022 m. sausį bus išrinkta daugiausia aliejaus surinkusi klasė.
Statistika rodo, kad per metus Lietuvoje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų. Vienos šeimos išmetamas atliekų kiekis 2020 metais siekė apie 100 kilogramų. Maisto švaistymas daro didelį poveikį aplinkai, lemia šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymą.
Pastaruoju metu į maisto riebalų atliekų tvarkymą deramą dėmesį atkreipė ir didžiosios Lietuvos vandens tiekimo įmonės. Štai vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ neseniai kreipėsi į maisto pramonės atstovus, skatindama tinkamai tvarkyti maisto riebalų atliekas.
Bendrovės atstovai kaip didelė grėsmę gamtai įvardijo tai, kad didžioji dalis maisto gamybos industrijoje veikiančių verslų ignoruoja reglamentuose nustatytą maistinių riebalų atliekų likvidavimo tvarką. Maisto riebalus pašalinti kartu su nuotekomis yra draudžiama. Maisto tiekimo įmonėse, kavinėse ar restoranuose panaudotais ir susikaupusiais riebalais šiuo metu dažnai atsikratoma paprasčiausiu būdu – supilant juos į plautuvę ar klozetą. Tai tampa didelių avarijų nuotekų tinkluose priežastimi, smarkiai teršia gamtą.