Pseudoreferendumai Ukrainoje nebus pripažinti, ES privalo visiškai atsisakyti rusiško iškastinio kuro, įvesti naujas sankcijas agresorei

2022 09 27 Raktažodžiai: Europos Parlamente

 

60 europarlamentarų grupė šiandien išplatino bendrą pareiškimą, kuriuo pasmerkė Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios regionuose rusijos inicijuotus ir rengiamus pseudoreferendumus. Europarlamentarai pabrėžia, kad vadinamieji referendumai karo alinamose Ukrainos srityse yra neteisėti, šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę ir susitarimus – pseudoreferendumų rezultatai nebus pripažinti, nusipelno tinkamo ES ir šalių Bendrijos narių atsako.

Pareiškime EP narių grupė pažymi, kad pseudoreferendumais Ukrainos regionuose jų iniciatorė rusijos federacija pažeidė tarptautinius susitarimus, įskaitant Jungtinių Tautų Chartiją,  Helsinkio pasitarimo Baigiamąjį aktą, Paryžiaus Chartiją ir Budapešto memorandumą.

„Rusijos mėginimai įteisinti Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios regionų okupaciją bei aneksiją reiškia tolesnį pavojingą karo veiksmų Ukrainoje eskalavimą, atkartojantį 2014 metų Krymo okupacijos ir aneksijos scenarijų. Šiuos veiksmus vertiname kaip rusijos režimo desperaciją, bandant reaguoti į Ukrainos laimėjimus pastarosiomis savaitėmis, kuomet dalis okupuotų teritorijų buvo išlaisvintos“, – rašoma bendrame 60-ties europarlamentarų grupės pareiškime.

Reaguojant į rusijos rengiamus pseudoreferendumus ir tęsiamus karo veiksmus Ukrainoje, europarlamentarai ragina Europos Sąjungą ir Bendrijos nares atsakyti visišku embargu rusiškam iškastiniam kurui, įvedant naujas papildomas sankcijas rusiškoms prekėms, eliminuojant rusiją iš Didžiojo dvidešimtuko (G20) valstybių susitikimų formato, tarptautinių organizacijų. Pareiškimu taip pat pažymima, kad ES turi siekti asmeninių sankcijų įvedimo nelegalių referendumų Ukrainoje rengėjams bei vykdytojams.

„Tikrasis referendumas šiomis dienomis vyksta ne karo zonose Ukrainoje, o pačioje rusijoje, kai jos piliečiai dieną naktį stovi dešimtis kilometrų siekiančiose automobilių eilėse pasienyje, siekdami ištrūkti iš režimo pašaukto mirtininkų rato. Tai tiksliausiai brėžia šiandienos rusijos ateities perspektyvą. ES, kaip ir jos partneriai, privalo toliau siųsti vieningą stiprią žinią: patvirtinti, kad visomis priemonėmis gins Ukrainos suverenitetą, jos teritorinį integralumą, įskaitant ir didinamas karinės paramos Ukrainai apimtis“, – sako bendro europarlamentarų pareiškimo iniciatorius Europos Parlamento frakcijos „Renew Europe“ narys Petras Auštrevičius.