Europarlamentarai ragina pritaikyti Magnickio sankcijas V. Kara-Murzos kalintojams

2022 10 19 Raktažodžiai: Europos Parlamente

40-ties europarlamentarų grupė kreipėsi į ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams Josepą Borrellį, ragindami jį inicijuoti ES sankcijų įvedimą rusijos teisėjams, prokurorams ir kitiems pareigūnams, atsakingiems už neteisėtą rusų opozicionieriaus ir kremliaus režimo kritiko V. Kara-Murzos įkalinimą.

ES sankcijas dėl rusijoje kalinamo garsaus žurnalisto ir opozicijos veikėjo siūloma pritaikyti pagal ES patvirtintą globalų žmogaus teisių sankcijų režimą, vadinamąjį Europos Magnickio įstatymą. Prie 40-ties europarlamentarų pasirašyto kreipimosi į J. Borrellį pridėtas 13-kos rusijos teisėjų, prokurorų ir kitų pareigūnų, prisidėjusių prie V. Kara-Murzos įkalinimo, sąrašas. Pagal opozicionieriui rusijoje sufabrikuotas baudžiamąsias bylas jam gresia iki 20 metų kalėjimo.

„V. Kara-Murza ne kartą kalbėjo apie žmogaus teisių pažeidimus rusijoje tiek Europos Parlamente, tiek ES šalių nacionaliniuose parlamentuose ir tarptautiniuose forumuose. Jis buvo ir yra vienas garsiausių vadinamojo ES Magnickio įstatymo ir su juo susijusių sankcijų už šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus rėmėjų, V. Kara-Murza neseniai Europos Tarybos paskelbtas Vaclavo Havelo žmogaus teisių premijos laureatu. ES privalo išreikšti savo paramą rusijos politiniams kaliniams ir V. Kara-Murzai, ES sankcijų įvedimas atsakingiesiems už šių asmenų persekiojimą yra būtinas žingsnis“, – rašoma bendrame europarlamentarų grupės kreipimesi.

Kreipimąsi inicijavęs EP frakcijos „Renew Europe“ ir EP Užsienio reikalų komiteto narys Petras Auštrevičius sako, kad tikisi greitos reakcijos ir ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams J. Borrellio lyderystės dėl sankcijų įvedimo.

„Europos Sąjunga politiniams kaliniams rusijoje, įskaitant V. Karą-Murzą, Ilją Jašiną ir kitus, turi pasiųsti žinią, kad jie savo kovoje su kremliaus režimu nelieka ir neliks vieni“, – pabrėžia P. Auštrevičius.

Dėl Kremliaus sukelto karo Ukrainoje pasmerkimo ir režimo kritikos V. Kara-Murza 2022 m. balandį rusijoje buvo sulaikytas ir įkalintas, jam sufabrikuotos dvi baudžiamosios bylos.