Iniciatyvos „Panaudoto aliejaus kelias" rezultatai: į gamtą nepateko 4,4 tonos panaudoto aliejaus

2023 03 13 Raktažodžiai: Iniciatyvos, Lietuvoje
DSC 0054

Penkerius metus vykstančiame pilietinių iniciatyvų projekte „Kuriame Lietuvą!“, kurį inicijavo europarlamentaro Petro Auštrevičiaus biuras, dalyvavo daugiau nei 4000  mokinių iš visos Lietuvos.

Pastaruosius 2 metus Lietuvos ugdymo įstaigos dalyvavo iniciatyvoje „Panaudoto aliejaus kelias“, kuri skirta tvaraus gyvenimo skatinimui. Tris mėnesius projekto komandos rinko panaudotą aliejų, kuris bus perdirbtas į biokurą ir prisidės prie švaresnė bei gražesnės mūsų visų aplinkos kūrimo.

Praėjusiais metais Joniškio savivaldybėje buvo surinkta 2,325 tonos panaudoto aliejus. 2023 metais šioje iniciatyvoje dalyvavo Vilniaus Gabijos progimnazija, Elektrėnų lopšelis-darželis „Pasaka“ ir 13-a Trakų rajono savivaldybės ugdymo įstaigų. Projekto dalyviai surinko 2,68 tonos panaudoto aliejaus, tai leis pagaminti apie 2000 litrus biokuro. Galime pasidžiaugti, kad per pastaruosius dvejus metus nei į gamtą, nei į vamzdynus nepateko beveik 4,4 tonos ypač sunkiai pašalinamų atliekų.

Pasak projekto „Kuriame Lietuvą!“ partnerės bendrovės „Biomotorai“ direktoriaus Donato Karanausko, tik iš vieno litro perdirbto aliejaus gautos žalios energijos būtų galima 42 paras krauti mobilų telefoną arba išvirti 240 puodelių arbatos. Iš panaudoto aliejaus pagaminti biodegalai į aplinką išskiria 87 proc. mažiau anglies dvideginio, iš viso tai leis į aplinką neišskirti 4780 kg anglies dvideginio (tiek per metus absorbuoja 200 medžių). Vidutiniškai lengvasis automobilis su tiek biokuro galėtų nuvažiuoti 25 000 kilometrų.

,,Kai išgirdau apie šį projektą, jis mane labai sudomino. Norėjau bent kiek prisidėti prie geresnės ateities pasauliui. Į šį projektą įtraukiau visą savo šeimą ir draugus. Mums nebereikalingos aliejaus atliekos turėjo galimybę pavirsti į kažką naudingo. Manau, šis projektas yra labai prasmingas ir tokių projektų kaip šis turėtų būti daugiau", - sakė Vilniaus progimnazijos moksleivė Lukrecija.

Moksleivis Ervinas sakė tik projekto metu supratęs, kiek mes aliejaus naudojame ir kad tokie kiekiai tikrai kenksmingi gamtai.

,,Jau pradinėse klasėse vaikai mokomi rūpintis ir prisidėti prie žalesnės, švaresnės ir sveikesnės aplinkos kūrimo. Todėl entuziastingai ir noriai visi klasės mokiniai prisidėjo prie šios prasmingos iniciatyvos", - sakė projekte „Panaudoto aliejaus kelias“ dalyvavusios Vilniaus progimnazijos klasės vadovė Vida.

Pasak jos, į šią akciją aktyviai įsijungė ne tik mokiniai, bet ir tėveliai, seneliai. Vaikai noriai nešė panaudotą aliejų, ragino klasės draugus, skaičiavo atneštą kiekį.

,,Dalyvaudami šioje akcijoje džiaugiamės, kad prisidėjome prie žalesnės aplinkos kūrimo, sumažinome panaudoto aliejaus žalą gamtai ir aplinkai, prisidėjome prie atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo", - dalijosi įspūdžiais klasės vadovė.

Anot pradinių klasių mokytojos Nijolės, pradėję šiuos mokslo metus pirmokai jau žinojo, kad galima rinkti plastiką, metalą, popierių ir stiklą, o pasiūlymas dalyvauti iniciatyvoje „Panaudoto aliejaus kelias" labai sudomino pirmokus - tokiu būdu jie sužinojo, kad ir panaudotą aliejų galima perdirbti ir pakartotinai panaudoti.

„Visi stebėjome, kaip didėja sukaupto panaudoto aliejaus kiekis. Su vaikais kalbėjomės apie tolimesnį sukaupto panaudoto aliejaus kelią. Džiugu, kad prie šios iniciatyvos prisidėti vaikai paskatino ir senelius. Dalyvaudami iniciatyvoje pirmokai suprato, kad kiekvienas gali prisidėti kuriant žalią ir švarią Lietuvą", - pasakojo mokytoja Nijolė.

"Iniciatyva ,,Panaudoto aliejaus kelias", kviečianti prisijungti prie naudoto aliejaus panaudojimo, labai vertinga. Tai mus visus privertė dar kartą pamąstyti, kad ir nedideli atliekami darbai duoda rezultatą. Tai ne tik naudoto aliejaus surinkimas, bet ir supratimas, kad mes visi savo atsakingu požiūriu į gamtą, galime prisijungti prie jos išsaugojimo. Dėkoju visiems iniciatyvos  ,,Panaudoto aliejaus kelias" organizatoriams, partneriams, dalyviams ir linkiu sėkmės!" -dalinosi Vilniaus Gabijos progimnazijoje projekto koordinatorė mokytoja Eugenija Bieliauskaitė.

„Beveik 3 tūkst. moksleivių ir jų šeimų visoje Lietuvoje atnešė perdirbti jau panaudotą aliejų. Rezultatas įspūdingas, bet, esu tikras, galime dar daugiau – prie šios akcijos ateityje prisidės dar daugiau mokyklų. Lietuva visoje Europos Sąjungoje yra nedidelė, bet eko idėjomis tikrai galime parodyti visai Europai, kaip pakelti tvarumo kartelę dar aukščiau", – sakė iniciatyvos globėjas europarlamentaras P. Auštrevičius.

Simboliška, kad finalinis akcijos renginys vyko Kovo 11-osios išvakarėse. Pagrindinį iniciatyvos „Panaudoto aliejaus kelias“ prizą – kelionę į Europos Parlamentą – laimėjo Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos komanda (vadovė Sandra Valentienė), kurie surinko beveik 700 kg panaudoto aliejaus. Kitos komandos buvo apdovanotos vertingais projekto iniciatorių bei partnerių dovanomis.

Džiugu, kad dauguma projekto dalyvių planuoja tęsti panaudoto aliejaus rinkimą.

DSC 0086DSC 104