2023 05 25 Raktažodžiai:
balta
Džiaugiuosi, kad pavyko įtraukti į Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto darbotvarkę pranešimo apie situaciją Baltarusijoje rengimą. Tai bus antrasis pranešimas Baltarusijos tema šioje kadencijoje už kurio parengimą kaip EP pranešėjas Baltarusijos klausimu esu atsakingas.
Norėčiau pasidalinti pranešimo juodraščiu, kuris šią savaitę buvo pristatytas EP Užsienio reikalų komitete, ir trumpai pristatyti pagrindines jame išsakytas pozicijas.
1. Lukašenka nėra teisėtas Baltarusijos lyderis ir jo sprendimai neatspindi Baltarusijos žmonių valios, kurie nori laisvos, suverenios ir demokratiškos valstybės, taip pat auga baltarusių parama galimai ES narystei. Lukašenka yra nusikaltėlis ir turi sulaukti teisinio atpildo dėl žiaurių nusikaltimų prieš Baltarusijos piliečius ir Baltarusijos įtraukimo į rusijos karą prieš Ukrainą.
2. Būtinas ES sankcijų Lukašenkos režimui tęstinumas ir nuosekli parama Baltarusijos demokratinėms jėgoms, pilietinei visuomenei ir režimo aukoms. Šiuo metu šalyje yra apie 1500 politinių kalinių, apie kai kurių, pavyzdžiui, Viktoro Babarykos, kuris neseniai buvo paguldytas į ligoninę, būklę nieko nežinome. Asmenys atsakingi už Baltarusijos žmonių persekiojimą, kankinimą ir neteisėtą įkalinimą mažų mažiausiai turi sulaukti ES sankcijų įtraukiant juos į ES Magnitskio sąrašą.
3. Lukašenkos režimas, kuris darosi vis labiau manipuliuojamas Kremliaus, kelia tiesioginę grėsmę ES leisdamas rusijai dislokuoti branduolinius ginklus savo teritorijoje, toliau operuodamas nesaugią atominę elektrinę Astrave ir organizuodamas nelegalią migraciją per savo sienas į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją.
Lukašenkos režimo grėsmės ir nusikaltimai turi būti tinkamai atliepti, todėl tikiuosi, kad šis pranešimas paskatins ES peržiūrėti ir pasitvirtinti naują strategiją Baltarusijos atžvilgiu. Jei ES siekia tapti globalia žaidėja, pirmas žingsnis yra užsitikrinti saugią ir stabilią kaimynystę.
Su EP pranešimo dėl situacijos Baltarusijoje juodraščiu galite susipažinti čia: https://www.europarl.europa.eu/.../AFET-PR-746738_EN.html