P. Auštrevičius ir grupė EP narių dėl Ukrainos pilotės išsiuntė laišką V. Putinui: „Jūs būsite asmeniškai ir tiesiogiai atsakingas, jei neužkirsite kelio tragiškai baigčiai“

2016 04 14 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Liberalo Petro Auštrevičiaus iniciatyva grupė pagrindinių Europos Parlamento frakcijų narių pasirašė laišką, skirtą Rusijos Federacijos prezidentui V. Putinui. Laišku raginama kuo greičiau paleisti neteisėtai sulaikytą ir remiantis sufabrikuotais kaltinimais nuteistą Ukrainos pilotę Nadiją Savčenko.

Iš viso 46 europarlamentarai pasirašė V. Putinui adresuotą laišką. „Norime pabrėžti, kad ne kas kitas, bet Jūs būsite asmeniškai ir tiesiogiai atsakingas, jei neužkirsite kelio tragiškai baigčiai. Raginame Jus gerbti savo įsipareigojimus ir tučtuojau besąlygiškai paleisti N. Savčenko, o taip pat Olegą Sencovą, Aleksandrą Kolčenko ir kitus Ukrainos piliečius, neteisėtai kalinamus Rusijoje. Šių Ukrainos piliečių paleidimas yra būtinas žingsnis link santykių tarp Rusijos Federacijos ir Europos Sąjungos galimo normalizavimo“, – rašoma Europos Parlamento nario P. Auštrevičiaus inicijuotame kreipimesi.

Jame taip pat pabrėžiama, kad pasirašiusieji Europos Parlamento nariai niekada nepripažins Rusijos teismo paskelbto nuosprendžio N. Savčenko, laiko jį nelegaliu bei sufabrikuotu. „Griežtai kritikuojame šį politiškai surežisuotą ir gėdingą Rusijos teismo sprendimą bei reikalaujame Rusijos Federacijos nutraukti tarptautinės humanitarinės teisės, o ypač 1949 m. rugpjūčio 12 d. Trečiosios Ženevos konvencijos dėl elgesio su karo aukomis, pažeidimus“, – rašoma laiške.

Rusijos prezidentui primenama, kad pagal pasirašytus Minsko susitarimus Rusijos Federacija yra įsipareigojusi įvykdyti apsikeitimą visais įkaitais ir neteisėtai sulaikytais asmenimis, todėl europarlamentarai reikalauja šių įsipareigojimų vykdymo. „Per pastaruosius porą metų N. Savčenko išlaisvinimas būtų pirmasis ženklas, kuriuo Rusija parodytų, jog siekia taikos regione, kad nori nutraukti karą, kuri pati pradėjo. Tai taptų signalu, kad Rusijai nepriimtina kriminalinės valstybės perspektyva“, – teigia liberalas P. Auštrevičius.

Kalinamos Ukrainos pilotės N. Savčenko sveikatos būklė jai atnaujinus sausąjį bado streiką išlieka kritinė. P. Auštrevičius kartu su grupe EP narių 2016 m. kovo 9 d. kreipėsi į ES vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams Federicą Mogherini, ragindami sudaryti už neteisėtą N. Savčenko sulaikymą ir kalinimą atsakingų asmenų, vadinamąjį „Savčenko sąrašą“. Šiuo sąrašu siūlyta patvirtinti tikslines sankcijas už nusikaltimą atsakingiems ar prie jo prisidėjusiems Rusijos asmenims ir pareigūnams.

„Sveikinu, kad Lietuva šią savaitę ryžosi priimti principinį sprendimą – siūliau imtis šių veiksmų dar prieš kurį laiką. Dabar mūsų valstybė gali ir turėtų imtis iniciatyvos, kad „N. Savčenko sąrašas“ ir konkrečios sankcijos atsakingiems Rusijos piliečiams atsidurtų ant ES darbotvarkės stalo“, – sako P. Auštrevičius.

N. Savčenko yra Ukrainos karo lakūnė ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė. Ji laikoma įkalinta Rusijos kalėjimuose nuo 2014 metų liepos mėnesio, kai buvo pagrobta Rytų Ukrainoje ir neteisėtai pervežta į Rusiją. Rusijos teismas, remdamasis sufabrikuotais kaltinimais, kovo mėn. pilotei skyrė 22 metų laisvės atėmimo bausmę.