Transatlantinis bendradarbiavimas prieš autoritarinę dezinformaciją
2023 09 19
Raktažodžiai:
Šiandien dalyvavau tarptautiniu lygiu žinomo GLOBSEC analitinio centro organizuotoje apskritojo stalo diskusijoje „Transatlantinis bendradarbiavimas prieš autoritarinę dezinformaciją“.
Galėčiau išskirti pagrindinius diskusijoje iškilusius aspektus:
Problemos atpažinimas yra pirmas žingsnis. Svarbu nuolat stebėti ir analizuoti mums priešiškų valstybių (ir ne tik) veiksmus.
Didžiųjų socialinės medijos kompanijų reguliavimas. Dezinformacijos plitimas paspartėja ir dėl ne visai aiškaus bei skaidraus socialinių medijų kompanijų priemonių naudojimo. Pvz., į pelną orientuotais algoritmais siekiama prailginti mūsų laiką praleistą prie ekranų. Tai neturi būti daroma melagienų ir pasitikėjimo valstybe sąskaita.
Pozityvios naujienos. Turime suteikti atsvarą autokratinių režimų atakoms. Skatinti liberaliosios demokratijos principus istorijų pasakojimo, humoro ir suprantamumo pagrindu.
Skatinti žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumą, kritinį mąstymą ir atsparumą dezinformacijai.
Reaguodamas į vis didesnę dezinformacijos keliamą grėsmę demokratijai, Europos Parlamente dar prieš keletą metų buvo įkurtas specialusis komitetas dėl užsienio šalių kišimosi į demokratinius procesus ES, įskaitant dezinformaciją, kuris rengė klausymus, debatus, kvietėsi ekspertus ir inicijavo sprendimų paiešką, mokslinę analizę. Tad Europos Parlamentas kartu su Komisija ir Taryba jau kuris laikas deda pastangas dėl koordinuojamos ES strategijos prieš dezinformaciją sūkurimo bei įgyvendinimo.
Tačiau nepamirškime, kad prie saugaus interneto kūrimo turime prisidėti visi kartu.