Europarlamentarai ir žmogaus teisių gynėjai ragina nedaryti klaidos ir neperduoti Lietuvoje gyvenančio D. Khassenovo Kazachstanui
EP nariai ir žinomi žmogaus teisių gynėjai ragina nedaryti klaidos bei neperduoti Kazachstanui Lietuvoje gyvenančio Daniyar Khassenovo, kuriam teismo sprendimu gresia priverstinis išsiuntimas iš mūsų šalies. D. Khassenovo išsiuntimą iš Lietuvos inicijavo Lietuvos Migracijos departamentas. D. Khassenovo žinomas kaip žmogaus teises ginantis aktyvistas, fiksavęs žmogaus teisių pažeidimus Kazachstane, ES įvestų sankcijų karą Ukrainoje tęsiančiai rusijai apėjimą per Kazachstaną.
2022 m. vasarį prasidėjus plataus masto karinei invazijai Ukrainoje D. Khassenovas pasitraukė iš šios šalies, kurioje dirbo kaip žmogaus teisių aktyvistas. D. Khassenovas per Lenkiją atvyko į Lietuvą, čia įsikūrė. Lietuvoje žmogaus teisių aktyvistas pasiprašė politinio prieglobsčio.
D. Khassenovas 2019-2022 m. buvo žmogaus teises Ukrainoje ginančios organizacijos „Pilietinių laisvių centro", kitų žmogaus teisių organizacijų savanoris ir bendradarbis. 2022 m. metais „Pilietinių laisvių centrui", kartu su baltarusių žmogaus teisių gynėju Alesiu Beliackiu ir Rusijos žmogaus teisių organizacija „Memorial", buvo skirta Nobelio taikos premija. „Pilietinių laisvių centras" nuo 2014 m. fiksavo karo nusikaltimus Kryme, Donecko ir Luhansko regionuose. Nuo plataus masto rusijos karinės invazijos 2022 m. pradžios centras toliau fiksuoja karo nusikaltimus ir žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje.
„Pilietinių laisvių centras" bendradarbiauja su žmogaus teises gynėjais Kazachstane, patyrusiais ar patiriantiems Kazachstano institucijų persekiojimą. D. Khassenovas, bendradarbiaudamas su kita tarptautine žmogaus teises ginančia organizacija „Open Dialogue Foundation", fiksavo ES įvestų sankcijų apėjimo pavyzdžius Kazachstane ir Kirgizijoje.
„Nuo plataus masto rusijos karinės invazijos Ukrainoje pradžios mūsų organizacija kartu su D. Khassenovo pagalba dokumentavo, kaip padedant Kazachstano valdžios atstovams yra apeinamos rusijai įvestos tarptautinės sankcijos. Reikalavome, kad už tai atsakingiems asmenims būtų įvestos personalinės sankcijos. Manome, kad D. Khassenovui dėl jo vykdytos veiklos Kazachstane gresia sulaikymas ir kankinimai, galbūt netgi mirtis", – sakė žmogaus teises ginančios organizacijos „Open Dialogue Foundation" vadovė Liudmila Kozlovska.
„Lietuvos Teisingumo ministerija daugiau nei prieš dešimtmetį padarė grubiausią klaidą, Minskui ir A. Lukašenkos klikai perduodama duomenis apie dabartinį Nobelio taikos premijos laureatą A. Beliackį, kuris buvo iškart įkalintas autoritarinio režimo. Šiandien raginu atsakingas Lietuvos institucijas nekartoti klaidų ir nesužlugdyti jauno žmogaus teisių aktyvisto D. Khassenovo gyvenimo. Raginu garantuoti jam teisę saugiai gyventi Lietuvoje", – sako europarlamentaras Petras Auštrevičius.
P. Auštrevičius kartu su kolegomis europarlamentarais, Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto nariais, gruodžio 21 d. paragino D. Khassenovo nedeportuoti iš Lietuvos, neišsiųsti šio žmogaus teisių aktyvisto į Kazachstaną. Šis Europos Parlamento narių kreipimasis raštu buvo persiųstas Lietuvos vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei ir teisingumo ministrei Ewelinai Dobrowolskai.
„Kasdien fiksuoju politinio persekiojimo ir žmogaus teisių pažeidimų atvejus Kazachstane. Mane šokiravo žinia, kad galiu būti priverstinai išsiųstas iš Lietuvos ir tai, kad Lietuvos Migracijos departamentas linkęs pasikliauti įtikinėjimais apie tariamas demokratines reformas Kazachstane. Kazachstane neįvyko jokių demokratinių reformų. Atvirkščiai: vien tiktai pastarosiomis dienomis Kazachstane buvo įkalinti, kankinami žmogaus teisių aktyvistai, veikę vardan Ukrainos. Manau, jei būsiu priverstas palikti Lietuvą ir būsiu perduotas Kazachstanui, manęs laukia tas pats. Rinkau informaciją apie svarbiausius Kazachstano valdžios atstovus, kurie padėjo rusijai apeiti Vakarų sankcijas", – teigė Lietuvoje pastaruoju metu gyvenantis D. Khassenovas.
D. Khassenovas šiandien yra kviečiamas vykdyti įpareigojimą atvykti į Lietuvos Migracijos departamentą. D. Khassenovas prašė Lietuvos Migracijos departamento iš naujo svarstyti jo prašymą suteikti prieglobstį Lietuvoje, pastaraisiais mėnesiais D. Khassenovas už šią teisę kovojo Lietuvos teismuose.
2023 m. gruodžio 13 d. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija išnagrinėjo administracinę bylą pagal pateiktą Migracijos departamento prie LR vidaus reikalų ministerijos apeliacinį skundą dėl ankstesniojo, 2023 m. spalio 5 d. Vilniaus apygardos administracinio teismo priimto sprendimo dėl D. Khassenovo teisės gyventi Lietuvoje.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas panaikino 2023 m. spalio 5 d. Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą dėl D. Khassenovo ir jo prieglobsčio prašymo. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė tenkinti Lietuvos Migracijos departamento prie LR vidaus reikalų ministerijos apeliacinį skundą, tokiu būdu atmetant D. Khassenovo prašymą dėl prieglobsčio Lietuvoje suteikimo.