2024 01 12 Raktažodžiai: Lietuvoje
laisv
Laisvės gynėjų dienos, sausio 13-osios, paminėjimas nuo 2022 m. žiemos įgavo naują prasmę, nes mūsų Laisvės gynėjai jau beveik dvejus metus yra Ukrainoje.
Todėl dar kartą kursime laužus mūsų ir Ukrainos didvyriams, visiems ir visoms, kurie tada ir dabar rodo nepalaužiamą valią stoti prieš imperijos tankus, jų sprogmenis ir raketas, prieš imperinį mąstymą, prieš mėginimus naikinti tautas.
Mūsų įsteigtos Laisvės premijos laureatas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, šią savaitę lankęsis Vilniuje, pasakė, kad Ukrainos pergalė bus imperijos pabaiga. Neabejokime šiais Prezidento žodžiais, sunkiausiais momentais padrąsinkime vieni kitus.
Laisvės gynėjų diena, sausio 13-oji, man yra ir bus pagarbos atidavimo bei pasididžiavimo šventė. 1991-ųjų sausį Lietuva mūsų piliečių vienybės ir dainų dėka tapo įrodymu visam pasauliui, kad jokia imperija nepavergs Laisvų žmonių, nesunaikins jų orumo ir Laisvės troškimo.
Todėl sausio 13-oji yra daugiau nei žuvusiųjų kovoje už Laisvę paminėjimo diena. Šią dieną noriu padėkoti visiems ir visoms, kurie kovodami skirtinguose frontuose Lietuvoje, Ukrainoje, Europoje ir pasaulyje prisidėjo ar dar tiktai prisidės prie galutinės Laisvės pergalės. Kiekvieno indėlis, net ir menkiausias, šioje kovoje prasmingas.
2011-aisiais, Laisvės gynėjų dienos minėjimo dvidešimtmečio proga, Seime buvo įteikta pirmoji mano inicijuota Laisvės premija (beje, esu dėkingas tuometei Seimo pirmininkei Irena Degutienei, visokeriopai parėmusiai mano idėją). Pirmoji premija buvo skirta garsiam rusų žmogaus teisių gynėjui, disidentui, organizacijos „Memorial“ pirmininkui Sergejui Adamovičiui Kovaliovui, kuris iškeliavo Anapilin neišvydęs rusijos imperijos pabaigos. Bet šį momentą tikrai paliudys kiti.
Šią sausio 13-ąją Laisvės premija bus apdovanotas Lietuvos neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyvis, pogrindinės spaudos leidėjas ir publicistas Petras Plumpa. Kartu su juo, premiją atsiims ir Europos Parlamentas, jo pirmininkė Roberta Metsola. Man bus garbė jiems padėkoti ir paspausti ranką.
Būdamas Europos Parlamento nariu didžiuojuosi, kad esu vienas iš daugelio, kovojančių šiame Demokratijos bastione. Ir toliau dirbsime vardan Ukrainos, Baltarusijos ir kitų Europos tautų Laisvės, jų demokratinio pasirinkimo. Šlovė mūsų Laisvės herojams, šlovė herojams Ukrainoje ir visame pasaulyje!