ALDE grupė smerkia sovietinio stiliaus Savčenko bylos teismo procesą

2016 03 03 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

ALDE grupė Europos Parlamente smerkia tarptautinės teisės pažeidimus Ukrainos pilotės, parlamento narės ir Ukrainos delegatės į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją narės Nadijos Savčenko byloje, kuriai po prokuroro reikalavimo gresia 23 metų įkalinimo bausmė.

Nadijai Savčenko buvo pareikšti kaltinimai dėl dviejų Rusijos žurnalistų žūties, po to kai praėjusią vasarą ji buvo pagrobta Rusijos remiamų Donbaso sukilėlių ir neteisėtai išvežta į Rusiją.

Reaguodamas į prokuroro prašymą N. Savčenko byloje Europos Parlamento narys Hansas van Baalenas (VVD, Nyderlandai), ALDE pranešėjas Rusijai ir Ukrainai, teigė:

„Tai gėdingas ir šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas – Nadija Savčenko buvo nelegalių Rusijos grupuočių pagrobta savo pačios šalyje, o dabar yra teisiama politiškai motyvuotoje byloje. Nadija Savčenko turi būti išleista į laisvę ir grąžinta į Ukrainą kaip įmanoma greičiau. Kitu atveju, ES turi apsvarstyti politines ir ekonomines sankcijas, kurios priverstų Rusiją susivokti, kad tarptautinė bendruomenė nesitaikstys su šiuo sovietinio stiliaus elgesiu“.

ALDE grupės pirmininko pavaduotojas Petras Auštrevičius (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) pridūrė:

„Matome cinišką taip vadinamos Rusijos teisinės sistemos veidą. Jie savo sprendimu siekia viešai pažeminti Nadiją, kuri tapo Ukrainos laisvės kovos simboliu. Rusija ketina pasinaudoti jos byla, kad įbaugintų kitus Ukrainos sūnus ir dukras, stovinčius savo šalies valstybingumo gynyboje“.

ALDE grupės Europos Parlamento narė Marietje Schaake (D66, Nyderlandai) tęsė:

„Praėjus metams po Boriso Nemcovo nužudymo, rusai išėjo į gatves reikalaudami teisingumo – ne tik Nemcovo byloje, bet ir Nadijai Savčenko. Mes stipriname jų šauksmą, nes mūsų susirūpinimas dėl nepagarbos įstatymo viršenybei, sąžiningo teismo standartams ir žmogaus teisėms Rusijoje auga su kiekviena diena, kaip ir tai, kokį bauginantį poveikį tai daro Rusijos žmonėms. Smerkiame sufabrikuotus kaltinimus prieš N. Savčenko ir reikalaujame jos paleidimo ir saugaus grąžinimo į Ukrainą. Raginame Rusijos valdžią nedidinti įtampos šiuo parodomuoju teismo procesu. ES privalo užtikrinti, kad diplomatai stebėtų visą teismo procesą“.

Parengė: ALDE politinės grupės Europos Parlamente spaudos komanda