Krymo totorių savivalda – Putino režimo taikinyje

2016 02 19 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Rusijos okupuoto Krymo prokuroro teikimas uždrausti Medžlisą, Krymo totorių savivaldos susirinkimą, įvardinant jį „ekstremistine organizacija“, stipriai sukritikavo Europos Parlamento narys Hansas van Baalenas (VVD, Nyderlandai), ALDE pranešėjas Rusijai ir Ukrainai.

„Prieš Rusijai nelegaliai okupuojant Krymą, Krymo totoriai buvo pilnaverčiais Ukrainos piliečiais su savo savivaldos susirinkimu Medžlisu. Šiandien Rusijos remiama Krymo valdžia bando sunaikinti Krymo totorių tapatybę. Todėl Krymas turi būti grąžintas Ukrainai, o totorių teisės vėl atkurtos“.

Europos Parlamento narys, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą viceprezidentas Petras Auštrevičius (Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdis) pridūrė:

„Europos Parlamento rezoliucija dėl Krymo priimta pačiu laiku, o mūsų susirūpinimas buvo ir tebėra teisėtas ir pagrįstas. Reikalai eina blogyn kiekvieną dieną. Akivaizdu, kad okupacinė valdžia yra pasirengusi susidoroti su bet kuria kitokia nuomone ar mintimi, dabar to taikiniu tapo Krymo totorių Medžlisas. Deja, situacija blogėja visoje Rusijoje. Tai tik įrodo, kad šiandieninė ES politika Rusijos atžvilgiu yra teisinga. Represijos pačioje Rusijoje arba vykdomos Rusijos turi susilaukti adekvataus atsako iš ES. Tik tokiu būdu galima veikti Putino režimo atžvilgiu.“

Šio mėnesio pradžioje Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją smerkiančią Rusijos elgesį su Krymo totoriais. Medžlisas atsisakė pripažinti Rusijos įvykdytą pusiasalio aneksiją ir atplėšimą nuo Ukrainos. Nemažai Krymo totorių išvyko iš regiono iškart po to, kai jis buvo užgrobtas karine jėga, o daugelis tų, kurie liko, skundžiasi Maskvos remiamos valdžios vykdomo persekiojimo ir net žmonių dingimo faktais.

Parengė: ALDE politinės grupės Europos Parlamente spaudos komanda