2024 02 06 Raktažodžiai: Europos Parlamente, Ukraine
UK
Vakar kelios minutės iki vidurnakčio pavyko susitarti dėl Ukrainos atkūrimui, atstatymui ir modernizavimui skirtos 50 mlrd. eurų paramos priemonės. Derybose, kuriose atstovavau savo politinę frakciją „Renew Europe“ dalyvavo Europos Parlamento, ES Tarybos ir Komisijos atstovai. Tai įprasta tarpinstitucinė procedūra, kurios metu sutariama dėl kuriamos priemonės detalių ir įgyvendinimo.
Europos Parlamentui buvo svarbu užtikrinti, kad šalia ES skiriamų lėšų, atsirastų galimybė Ukrainos atstatymui naudoti užšaldytas rusijos ir jos oligarchų lėšas. Mūsų nusivylimui ES Taryba kiek įmanydama priešinosi žodžių - rusija turi atlyginti agresijos žalą Ukrainai - įtraukimui. Po ilgų svarstymų pavyko rasti sutarimą, kuris silpnesnis, nei pradinė Parlamento pozicija. Tačiau, svarbiausia, kad galimybė nukreipti užšaldytas lėšas Ukrainos naudai buvo įtvirtinta oficialiame ES dokumente.
Parlamento ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados vaidmuo įgyvendinant paramos priemonę, taip pat buvo ilgų diskusijų objektas. Mums, europarlamentarams, buvo svarbu gauti su lėšų panaudojimu ir remiamų projektų įgyvendinimu susijusią informaciją, taip pat, kad kolegos Ukrainoje būtų aktyviai įtraukti. Tai vienas būdų stiprinti parlamentinę demokratiją bei vykdančiosios valdžios atskaitomybę Ukrainoje.
Kitas, mano manymu, absurdiškas klausimas, kuriam prieštaravo ES Taryba - pirmojo lėšų Ukrainai pavedimo procedūra. Gruodžio mėnesį dėl V. Orbano veto Vadovų Tarybai nepatvirtinus lėšų Ukrainai, Ukrainos priemonės parengimas buvo užvilkintas ir iškilo grėsmė, kad kovo mėnesį Ukrainos biudžetas liks be gyvybiškai svarbios ES paramos. Taigi, Parlamentas palaikė Komisijos prašymą dėl supaprastintos procedūros, kuri leistų pervesti pirmines lėšas Ukrainai vos oficialiai įkūrus Ukrainos priemonę. Tuo tarpu ES Taryba norėjo laikytis eilinės procedūros t.y. Komisija oficialiai kreipiasi į Tarybą, tada ši per kelias savaites - laikas, kurio Ukraina neturi - duoda pritarimą. Galiausiai, pavyko rasti kompromisinį variantą leisiantį Komisijai pervesti pirmąsias lėšas kovo pradžioje.
Tai tik keli pavyzdžiai iš mano vidinės darbo virtuvės. ES gyvuoja demokratijos principu, sprendimai priimami bendru sutarimu užtikrinančiu kuo platesnę visų politinių jėgų paramą. Žinoma, šis procesas reikalauja kantrybės ir ilgų darbo valandų. Tačiau, kas susiję su Ukraina, kuri stabdo rusijos agresiją ir kartu kaunasi už mūsų visų laisvę, patikėkite, mobilizuojamės ir dirbame nepaisydami darbo valandų.
Kaip minėjau, pirmoji ES parama pagal naują Ukrainos paramos priemonę pasieks Ukrainą ir jos žmones kovą. Tačiau RADAROM akcijos dėka galime nusiųsti Ukrainos karių gyvybes saugosiančius specialius saugaus kario paketus dar šį mėnesį. Prisidėkime! https://radarom.lrt.lt/ LRT