Europarlamentaro Petro Auštrevičiaus kalba EP plenarinėje sesijoje dėl situacijos Baltarusijoje

2015 09 10 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Gerbiamas Pirmininke, Gerbiama Vyriausioji įgaliotine, kolegos Parlamento nariai,

Baltarusiją A. Lukašenka valdo jau 21- us metus. Ima atrodyti, kad mes, Europos Sąjunga, išsekome ir esame ganėtinai sutrikę, ieškodami būdų padėti Baltarusijos žmonėms. Per visą šį laikotarpį išbandėme daugybę sprendimų: sankcijos, keliavimo apribojimai, turto įšaldymas, tačiau viskas baigdavosi tik nuosaikia kritika. Turiu atvirai pripažinti, jog nemanau, kad Lukašenkos elgesys greitu metu pasikeis į gera, o ir jis tai ne kartą įrodė savo veiksmais.

Taip, tiesa, šiandien galime džiaugtis dėl šešių politinių kalinių paleidimo, bet reikia prisiminti, kad nors ir paleisti į laisvę, šie žmonės, nepaisant mūsų reikalavimų, niekada nebuvo tinkamai reabilituoti.

Taip, Baltarusija buvo ta šalis, kurioje vyko derybos, siekiant susitarimo dėl karo Ukrainoje pabaigos. Tačiau ta pati Baltarusija balsavo prieš Jungtinių Tautų rezoliuciją, taip netiesiogiai išreikšdama pritarimą dėl Rusijos aneksuoto Krymo.

Taip, netrukus Baltarusijoje vyks vadinamieji „rinkimai“, bet nepaisant rekomendacijų naujas rinkimų kodeksas Baltarusijoje taip ir nebuvo priimtas. Taigi esame pasmerkti dar kartą stebėti A. Lukašenkos perrinkimo farsą rinkimuose, kur rinkėjų balsai nėra skaičiuojami, o rinkimų stebėtojai iš užsienio paprasčiausiai neįleidžiami.

Mieli kolegos,

Mes susiduriame su diktatoriškos galios įsitvirtinimu, todėl neturėtume leistis lengvai paperkami pokyčių vėjo pažadais. Vykdykime tvirtą ir nuoseklią politiką, nestatykime į neišvengiamą pavojų savo įsitikinimų ir vertybių.