P. Auštrevičius: „Dujotiekio „Nord Stream“ plėtros tikslas – griauti Europos solidarumą“
Europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva šiandien išsiųstas kreipimasis į Europos Komisiją, kuriuo prašoma įvertinti ketinimus tiesti naują dujotiekio „Nord Stream“ trasą iš Rusijos iki Vokietijos Baltijos jūros dugnu, o taip pat – šio „Gazprom“ projekto poveikį ES šalims. Kreipimąsi parašais parėmė grupė Europos Parlamento narių.
P. Auštrevičiaus teigimu, birželio 18 d. Rusijos koncerno „Gazprom“ su kompanijomis „Shell“, E.ON ir OMV pasirašytas ketinimų protokolas dėl naujų dujotiekio trasų tiesimo iš esmės pažeidžia ES strateginius tikslus, siekiant užkirsti kelią dujų rinkos monopolijoms Europoje. Be to, tai prieštarauja Europos Komisijos parengtai Europos energetinio saugumo strategijai, Europos energetinės sąjungos nuostatoms.
„Nauji rusiškų dujų vamzdynai Baltijos jūroje yra skirti griauti Europos solidarumą. Šiomis dienomis tai ir vyksta. Europos Komisija neturėtų likti pasyvia įvykių stebėtoja – šiandien „Gazprom“ ir Rusijos vyriausybė kaip tik tikisi nuolankumo ir principingumo stygiaus. Juolab kad jau girdime Kremliaus aiškinimus, esą Europos Komisijos verdiktas „Nord Stream“ plėtros klausimu nereikalingas“, – teigia EP narys, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcijos EP vicepirmininkas P. Auštrevičius.
Europarlamentaras prastu ženklu laiko tai, kad Europos Parlamentas birželio 10 d. atmetė svarbų pranešimą dėl Europos energetinio saugumo strategijos. „Ar tai nebuvo išankstinis blogas „Nord Stream“ dujų kvapas? Pasirodo, Europa dar neatsikratė politinės priklausomybės nuo rusiškų dujų, reikalai vėl juda bloga linkme“, – sako P. Auštrevičius.
Europos Parlamento narys memorandumą dėl dujotiekio „Nord Stream“ plėtros ir jo galimo poveikio taip pat ragina įvertinti Lietuvos Vyriausybę. „Pasigedau mūsų Vyriausybės pozicijos. Raginčiau nenurašyti šio strateginės reikšmės klausimo vasaros atostogoms, nes po to gali būti per vėlu“, – pabrėžia P. Auštrevičius.
Šiandien pasirašytame kreipimesi į Europos Komisiją prašoma atsakyti, kaip projekto „Nord Stream“ plėtra paveiktų ES valstybių narių bei Ukrainos saugumo, politinę ir ekonominę aplinką.