P. Auštrevičius ir grupė europarlamentarų įspėja F. Mogherini dėl nešvarios Astravo elektros energijos

2019 10 03 Raktažodžiai: Astravo atominė elektrinė
thomas millot q5jKHtV4hWc unsplash Unsplash nuotr.

Liberalas Petras Auštrevičius kartu su grupe Europos Parlamento narių bendrame pareiškime teigia, kad į ES rinką negalima įsileisti Astravo atominėje elektrinėje ketinamos gaminti nešvarios elektros energijos, pačiai elektrinei neatitinkant ES saugumo standartų. Tai 53 europarlamentarai pažymėjo savo kreipimesi į Europos Sąjungos vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams Federicą Mogherini, spalio 4-5 d. kartu su ES valstybių užsienio reikalų ministrais svarsčiusiai vizitą į Minską. 

„Mes, Europos Parlamento nariai, esame ypač susirūpinę dėl nepakankamo Baltarusijos įsipareigojimų vykdymo branduolinio saugumo srityje. Raginame Jus užtikrinti, kad dvišalių santykių tarp Europos Sąjungos ir Baltarusijos gilinimas nebūtų vykdomas ES ir Baltarusijos piliečių saugumo ir gerovės sąskaita“, – sakoma bendrame Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ nario P. Auštrevičiaus ir europarlamentarų grupės kreipimesi į F. Mogherini. 

Pareiškime F. Mogherini taip pat pabrėžiama, kad Astravo atominė elektrinė yra Rusijos valstybinės korporacijos „Rosatom“ir jos dukterinės įmonės finansuojamas bei įgyvendinamas projektas, o tarp pagrindinių Astravo elektrinės tikslų yra tiekti elektros energiją ES rinkai. „Žinodami žemus Astravo elektrinės saugos standartus, negalime įsileisti šios nešvarios elektros energijos į ES rinką“, – rašoma bendrame europarlamentarų pareiškime. 

Jame taip pat primenama apie jau anksčiauskelbtus Astravo atominės elektrinės streso testų, kuriuos vykdė Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupė, rezultatus ir išvadas. Po rezultatų paskelbimo Europos Komisija paragino Baltarusijos valdžią parengti Nacionalinį veiksmų planą, pagal kurį turėjo būti atsižvelgta į pastabas dėl saugumo. „Baltarusijos pusė ignoravo gautas rekomendacijas, neinicijavo siūlyto plano parengimo ir toliau tęsė atominės elektrinės Astrave, esančios vos už 30 km. nuo ES išorinės sienos, statybas. (...) Tai vyko tuo pačiu metu, kai ES pagal Branduolinės saugos bendradarbiavimo instrumentąteikė dosnią paramą Baltarusijos atominės energetikos reguliavimo tarnybai“, – rašoma kreipimesi.

Greta bendro europarlamentarų pareiškimo, Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ narys P. Auštrevičius pabrėžia, kad Lietuvos Vyriausybės ir mūsų šalies užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus dabartiniai veiksmai, o tiksliau – jų nebuvimas, bei pozicija Astravo ir Baltarusijos atžvilgiu yra smarkiai nuvilianti.  

„Dar daugiau – dabartinė ministro pozicija kelia grėsmę, kad gali būti išduoti gyvybiškai svarbūs Lietuvos piliečių interesai. Puikiai žinome, kad Astravo elektrinė pripažinta grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui, tačiau aktyvių veiksmų iš Lietuvos aukščiausių pareigūnų, atsakingų už užsienio politiką, nematyti. Ypač apmaudu tai, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras planavo vykti į Minską neturėdamas būtino politinio pritarimo Lietuvos Seime, o pačioje Europos Sąjungoje ministras nesugeba išaiškinti pagrįstos Lietuvos pozicijos ir argumentuoti pasiūlymų. Tokiu būdu taip ir neįvardyta lieka būtinybė stabdyti Astravo atominės elektrinės veiklą blokuojant nešvarios elektros energijos pardavimą Lietuvos ir Europos piliečiams. Todėl mūsų bendras Europos Parlamento narių kreipimasis į F. Mogherini turi išskirtinę reikšmę”, – pabrėžia P. Auštrevičius.

Raginimą imtis veiksmų užtikrinant, kad Baltarusija laikytųsi savo įsipareigojimų branduolinio saugumo srityje ir kreipimąsi į F. Mogherini pasirašė šie 53 Europos Parlamento nariai:

 1. Petras Auštrevičius, RE, Lithuania
 2. Nicolae Stefanuta, RE, Romania
 3. Ivan Štefanec, EPP, Slovakia
 4. Klemen Grošelj, RE, Slovenia
 5. Juozas Olekas, SD, Lithuania
 6. Phil Bennion, RE, UK
 7. Karen Melchior, RE, Denmark
 8. Bronis Ropė, Greens, Lithuania
 9. Urmas Paet, RE, Estonia
 10. Viola von Cramon-Taubadel, Greens, Germany
 11. Nathalie Loiseau, RE, France
 12. Kim van Sparrentak, Greens, Netherlands
 13. Inese Vaidere, EPP, Latvia
 14. Esther de Lange, EPP, Netherlands
 15. Michèle Rivasi, Greens, France
 16. Aušra Maldeikienė, EPP, Lithuania
 17. Franc Bogovič, EPP, Slovenia
 18. Abir Al-Sahlani, RE, Sweden
 19. Jan-Christoph Oetjen, RE, Germany
 20. Anna Fotyga, ECR, Poland
 21. Rasa Juknevičienė, EPP, Lithuania
 22. Andrius Kubilius, EPP, Lithuania
 23. Clotilde Armand, RE, Romania
 24. Caroline Roose, Greens, France
 25. Damien Carême, Greens, France
 26. Claudia Gamon, RE, Austria
 27. Frédérique Ries, RE, Belgium
 28. Andrey Kovatchev, EPP, Bulgaria
 29. Martin Horwood, RE, UK
 30. Molly Scott Cato, Greens, UK
 31. Salima Yenbou, Greens, France
 32. Ramona-Victoria Strugariu, RE, Romania
 33. Bernard Guetta, RE, France
 34. Liudas Mažylis, EPP, Lithuania
 35. Neena Gill, SD, UK
 36. Ellie Chowns, Greens, UK
 37. Reinhard Bütikofer, Greens, Germany 
 38. Jutta Paulus, Greens, Germany
 39. Benoît Biteau, Greens, France  
 40. Klaus Buchner, Greens, Germany
 41. Michal Šimečka, RE, Slovakia
 42. Vilija Blinkevičiūtė, SD, Lithuania
 43. Michael Gahler, EPP, Germany
 44. Martin Hojsík, RE, Slovakia 
 45. Karin Karlsbro, RE, Sweden
 46. Bas Eickhout, Greens, Netherlands
 47. Karima Delli, Greens, France
 48. Catherine Rowett, Greens, UK
 49. Judith Bunting, RE, UK
 50. Robert Biedroń, SD, Poland
 51. Hilde Vautmans, RE, Belgium
 52. Julie Ward, SD, UK
 53. Gina Dowding, Greens, UK