Briuselyje Aukščiausiosios Rados ir Europos Parlamento pirmininkai pasodino Ukrainos vilties simbolį

2023 11 28 Raktažodžiai: Europos Parlamente, Ukraine
kalyna

Šiandien greta Europos Parlamento (EP) būstinės Briuselyje, dalyvaujant Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkui Ruslanui Stefančiukui ir EP pirmininkei Robertai Metsolai, pasodintas ypatingą reikšmę ukrainiečiams turintis augalas – „kalyna“. Krūmo sodinukas kaip dovana į Briuselį atkeliavo iš Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo.

„Kalyna“ (lot. Viburnum opulus) ukrainiečiams yra žemės, šeimos gerovės simbolis, tapęs Ukrainos nacionaline vertybe. Krūmo sodinimo ceremonijoje Briuselyje dalyvavęs Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas R. Stefančiukas, šiandien su EP vadovais pasirašęs atnaujintą Tarpusavio supratimo memorandumą, sakė, kad ukrainiečiai laukia dienos, kai prisijungs prie Europos šeimos.

„Mums, ukrainiečiams, „kalyna“ nėra tiesiog paprastas augalas. Tai šviesesnės ateities viltis. Tikiuos, kad Briuselyje prie Europos Parlamento pasodinta „kalyna“ bus viltis to, kad mūsų laukia geresni laikai, kad pagaliau ateis taikos metas. Kartu esame stiprūs, šlovė Ukrainai!“, – Briuselyje sakė Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas R. Stefančiukas.
Ceremonijos dalyvius Briuselyje pasveikinusios Europos Parlamento pirmininkės R. Metsolos teigimu, šiandienos augalo sodinimas kartu yra priminimas to, kiek toli Ukraina pažengė ir toliau žengia europinės integracijos link, nepaisant šalyje tebesitęsiančio karo. „Europos Parlamentas bus kartu su Ukraina tiek, kiek reikės. Neturiu jokių abejonių, kad Ukraina nugalės, kad teisingumas nugalės, kad Laisvė nugalės“, – sakė R. Metsola.

„Šiandien susirinkome pagerbti ir paremti herojišką ukrainiečių kovą vardan laisvės ir europietiškos ateities. Tegul „kalyna“ čia, Briuselyje, simbolizuoja susivienijusią Europą. Tegul Ukrainos europinis kelias atveda į galutinę pergalę, kai Ukrainą vadinsime pilnateise Europos Sąjungos nare.  Ukrainos ir ukrainiečių šaknys jau šiandien yra čia, pačioje Europoje širdyje“, – sakė šios iniciatyvos autorius europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Ukrainiečiams svarbų augalą „kalyną“, jos veislę ‘Aras’  (lot. Viburnum opulus ‘Aras’) Lietuvoje išvedė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo vyresnysis mokslo darbuotojas prof. dr. habil. Remigijus Daubaras, kartu su VDU Botanikos sodo dr. Laima Česoniene.

Sodinimo ceremonijoje, be EP ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados vadovų, dalyvavo europarlamentarai, diplomatai, ukrainiečių ir lietuvių bendruomenės nariai.

Lapkričio 22 d. Strasbūro universiteto botanikos sode taip pat pasodintas Viburnum opulus L. ‘Dievind’ veislės krūmas, išaugintas Lietuvoje. Neseniai Europos Komisija rekomendavo pradėti derybas su Ukraina dėl jos narystės Europos Sąjungoje.