ES lyderiai parodė, kad nelauks V. Orbano pažadėtų dar 75 „veto“ // Mano komentaras

2024 02 05 Raktažodžiai: Komentarai

Iš Vengrijos premjero Viktoro Orbano prieš praėjusias Kalėdas sektos pasakos, kad bus dar bent 75 atvejai, kai jo Vyriausybė veto ir kitais būdais galės blokuoti ES paramą Ukrainai, liko šnipštas. 

Po praėjusios savaitės pabaigoje vykusio ES lyderių susitikimo Briuselyje Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis pabrėžė, kad visų 27 ES šalių lyderiai sutarė dėl 50 mlrd. eurų ilgalaikės paramos Ukrainai skyrimo. Tai reiškia, kad pirmoji ES paramos lėšų dalis Kyjivą pasieks jau kovą ir tai reiškia visišką V. Orbano Vyriausybės kapituliaciją po purslus sukėliusios šantažo akcijos ES viršūnių susitikime 2023-ųjų gruodį.

Kodėl taip manau? ES bent šiame etape įrodė, kad turi daugiau svertų ir nebesileis stumdoma. Reikia pripažinti, buvo metas tai pademonstruoti. V. Orbanas ne tik atsisakė savo veto dėl 50 mlrd. eurų skyrimo Ukrainai iš ES biudžeto, bet ir iki šiol negavo nieko apčiuopiamo mainais – t.y. „saldainio“, kurį savo rinkėjams jau buvo viešai pažadėjęs. ES neatblokavo dar 20 mlrd. eurų, kurie Vengrijos vyriausybei buvo anksčiau įšaldyti dėl įvairių pažeidimų.

Klaida, kuri, mano įsitikinimu, buvo padaryta gruodį, kai Europos Komisija „atšildė“ ir skyrė 10 mlrd. eurų paketą Vengrijai prieš pat ES viršūnių susitikimą, nebuvo pakartota. Tai rodo, kad ES strateginiais klausimais gali rasti argumentų, be jau minėtų dovanų ir milijardų dalinimo Europos autokratams, uoliausiems rusijos interesų gynėjams.

Aišku, galutiniai taškai dėl gyvybiškai reikalingos ES paramos Ukrainai skyrimo dar bus sudėlioti šią savaitę Strasbūre. Kuluaruose pasigirsta kalbų, kad V. Orbanui ir šįkart galbūt buvo šis tas pažadėta, gal net tų pačių likusių 20 mlrd. eurų pervedimas. Pamatysime.

Bet jeigu taip atsitiktų, tuomet aš tikrai nepavydžiu Europos Komisijai, kuri dėl anksčiau atblokuotų lėšų V. Orbano  Vyriausybei jau  buvo aštriai kritikuojama, sakyčiau, netgi obliuojama ne tik manosios liberalų „Renew Europe“ frakcijos Europos Parlamente. Manau, tokiu atveju Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen susilauktų balsavimo dėl nepasitikėjimo ja ir visu savo kabinetu. Pripažinkime, tai atneštų menkai naudos prieš pat Europos Parlamento rinkimus, kurie jau birželį.

V. Orbano savo rinkėjams pateiktas naujas pasiteisinimas, esą jis nepralaimėjo, o tiesiog nesutiko atiduoti vengrų pinigų ukrainiečiams, šiandien skamba kaip anekdotas. Manau, ES siunčia tinkamą žinią ateities orbanams. Europa negali leisti pasikartoti politinių įkaitų ėmimo dramai V. Orbano ar kitų veikėjų iniciatyva, nors bandymų, tikriausiai, dar bus. Dabar Ukrainai reikia tinkamos ginkluotės ir geresnių žinių dėl paramos iš JAV. Laukiame.