Diskusija su rusijos karo Ukrainoje aukomis

2024 02 20 Raktažodžiai: Europos Parlamente, Ukraine
uk konf
Šiandien Europos Parlamente mano iniciatyva vyko diskusija su rusijos karo Ukrainoje aukomis. Išgirdome dviejų nepaprastai drąsių žmonių istorijas:
Mykytos, kuris kartu su tėvu buvo pagrobtas ir išvežtas iš Ukrainos į rusiją (beje, per Baltarusijos teritoriją). Jo pasakojimas atėmė kvapą: kankinimai, dienos praleistos apledėjusiame lauke be batų ir maisto, amputuoti kojų pirštai. Dėl šio sužalojimo ir ilgo gijimo proceso, jam „pasisekė“, rusai sutiko jį iškeisti tarp rusijos ir Ukrainos vykusiame karių apsikeitime. Jo tėvas liko nelaisvėje, likimas nežinomas.
Olha, kurios vyras Oleksandras jau beveik dvejus metus yra rusų nelaisvėje, gyvena nežinioje. Jos vyras buvo paimtas į nelaisvę dėl savo veiklos: jis buvo vieno iš okupuotų miestų meras, kiek išgalėdamas stengėsi padėti savo miestiečiams, buvo aktyvus pro-ukrainietiškuose protestuose. Paskutinė gauta žinutė iš Oleksandro Olhai buvo perduota jo kameros draugo, kurioje jis parašė: saugoki mūsų vaikus. Myliu tave, myliu Ukrainą!
Diskusiją „Rusijos rankose: laikinai okupuotose teritorijose persekiojami ir sulaikyti Ukrainos civiliai” organizavau kartu su ukrainiečių nevyriausybine organizacija Media Intiative for Human Rights (lietuvių k. Medijų iniciatyva už žmogaus teises) bei jos veiklas remiančia International Partnership for Democracy (lietuvių k. Tarptautinė partnerystės už žmogaus teises). Minint dviejų metų rusijos agresijos prieš Ukrainą sukaktį, norėjome priminti rusijos karo žiaurumus ir paraginti sutelkti tarptautines pastangas išvaduoti rusijoje neteisėtai kalinamus Ukrainos civilius.