Susitikimai Ukrainoje

2024 04 03 Raktažodžiai: Europos Parlamente, Ukraine
UK123
Noriu pasidalinti, apie kokias temas sukosi praėjusios savaitės pabaigoje vykę intensyvūs susitikimai Ukrainoje, kur dalyvavau kartu su Europos Parlamento kolegomis iš mūsų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ („Renew Europe“).
Pradėsiu, žinoma, nuo Ukrainos prezidento. V. Zelenskis kvietė ES dar labiau sustiprinti solidarumą ir sutelkti jėgas, suprantant, kokioje karo fazėje šiuo metu yra Ukraina. V. Zelenskis kvietė pagreitinti visos paramos, ypač karinės paramos teikimą.
Mano komentaras šiuo klausimu toks: ES gali ir turi perduoti daugiau įgaliojimų Europos Komisijai, kad būtent ji imtųsi koordinuoti paramos iš visų ES valstybių narių teikimą Ukrainai. Svarbu tai daryti sistemiškai. Kai visos ES narės bus labai aiškiai pakviestos patvirtinti bendrą paramos nuo savo BVP kartelę Ukrainai (pvz., 0,2-0,3 proc. nuo BVP), ledai pajudės. Europai metas auginti politinius raumenis, kurti gerus precedentus ir rodyti pasauliui lyderystės pavyzdį.
Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančiukas mūsų susitikime sakė, kad visas Ukrainos parlamentas dirba vieningai priimdamas reikiamus teisės aktus, artinančius Ukrainą prie ES standartų. R. Stefančiukas perdavė, kad absoliuti dauguma ukrainiečių visuomenės nori įmanomai greičiausio derybų dėl narystės ES proceso.
Mano komentaras: Ukrainoje susitikau ne tik su valdančiosios partijos „Tautos tarnas“ atstovais, bet ir su opozicija. Galiu patvirtinti, kad šiuo klausimu vienybė yra ne tik šūkiuose ir kalbose. Dėl strateginių tikslų Ukrainoje tikrai sutariama. Lietuvai tokia konsoliduota skirtingų politinių jėgų parama labai padėjo siekti narystės ES prieš 20 metų. Pagelbės ir Ukrainai.
Ukrainos užsienio reikalų viceministras Mykola Točickis mūsų susitikime sakė nekantriai laukiantis birželio, kai Europos Vadovų Taryba priims sprendimą dėl faktinės derybų su Ukraina pradžios. Jis tvirtino, kad laukia palankių sprendimų ir NATO viršūnių susitikime Vašingtone liepos mėnesį.
Mano komentaras: Ukraina jau daugiau nei dvejus metus yra Vakarų ir mūsų vertybių forpostas. To nepripažinti būtų neteisinga. Todėl Vašingtone neabejotinai reikės stipresnio įsipareigojimo Ukrainai nei Vilniaus viršūnių susitikime.
Ukrainoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos ir susitikimas su jų atstovais mane nuteikia labai optimistiškai: NVO Ukrainoje šiandien tikrai daug labiau pažengusios nei Lietuvos NVO sektorius, kuomet ruošėmės narystei ES.
Asmeniškai susitikau su Ukrainos paramedike, „Tairos angelai“ įkūrėja ir Sacharovo premijos laureate Julija Pajevska-Taira. Ji nuoširdžiai padėkojo visai lietuvių tautai už paramą ir supratimą. Taira, žinoma, neslėpė savo nusivylimo dėl kelių blokados Lenkijoje, nes čia įvairi parama stringa, įskaitant ir kariams skirtą. Taira nori vėl sugrįžti į Lietuvą. Tikiuos, ji tai galės padaryti jau labai greitai. Pažadu pranešti apie naujienas šiuo klausimu.