Diskusija „Putino politiniai įkaitai: Kara-Murza, Gorinovas, Skochilenko...“

2024 04 10 Raktažodžiai: Europos Parlamente, Human rights
magn
Šiandien Europos Parlamente įvyko mano kartu su žmogaus teisių aktyvistu, pasaulinės Magnickio teisingumo kampanijos vadovu Bilu Browderiu organizuota diskusija „Putino politiniai įkaitai: Kara-Murza, Gorinovas, Skochilenko...“.
Anot žmogaus teisių projekto „Politiniai kaliniai. Memorial”, politinių kalinių skaičius rusijoje artėja prie 700. Jie kalinami pagal sufabrikuotus kaltinimus ir skelbiami valstybės priešais tik už tai, kad vadovaujasi savo sąžine ir priešinasi korupcinei ir nusikalstamai putino politikai bei agresijos karui prieš Ukrainą. Renginyje dalyvavo ir rusijoje kalinamųjų artimųjų istorijas pristatė Egvenia Kara-Murza, ilgamečio Kremliaus kritiko Vladimiro Kara-Murzos žmona, ir neteisėtai įkalintos jaunos menininkės Aleksandros Skochilenko mama Nadezhda Skochilenko, taip pat, Nobelio taikos premija apdovanoto žmogaus teisių centro „Memorial“ valdybos narys Denisas Shedovas.
42 metų Vladimiras Kara-Murza buvo nuteistas 25 metams griežto režimo už vadinamąją „valstybės išdavystę” už tai, kad pasmerkė karą prieš Ukrainą ir pasisakė už tikslinių Magnickio sankcijų žmogaus teisių pažeidėjams įvedimą. 2015 m. ir 2017 m. jis išgyveno du pasikėsinimus į jo gyvybę, kurie paliko rimtų pasekmių jo sveikatai. Be tinkamos medicininės priežiūros jo būklė už grotų sparčiai blogėja. Pasak jo šeimos ir advokatų, jo gyvybei gresia tiesioginis pavojus.
33 metų menininkė Aleksandra Skochilenko buvo nuteista 7 metams kalėjimo už tai, kad savo vietiniame prekybos centre pakeitė kainų etiketes tokiomis žinutėmis: „Putinas jau 20 metų jums meluoja iš televizijos ekrano. Šio melo rezultatas - mūsų noras susitaikyti su karu ir beprasmiška mirtimi”. Nors Aleksandra kenčia nuo daugybės lėtinių ligų, už grotų jai nesuteikiama tinkama medicininė priežiūra.
62 metų Aleksejus Gorinovas, Krasnoselsko rajono vietos tarybos narys, gavo tokią pačią bausmę už viešą pareiškimą, kuriame paminėjo ukrainiečių vaikų mirtį dėl karo veiksmų, kuriuos rusijos valdžia ir toliau apibūdina kaip „specialią karinę operaciją“. Aleksejus serga lėtine plaučių liga, be tinkamos medicininės priežiūros jo sveikata sparčiai prastėja.
Renginyje aptarėme ne tik šiuos tris atvejus, pasidalinome mintimis kaip padėti šimtams kitų rusijoje neteisėtai įkalintų asmenų. Sutarėme raginti kitas ES institucijas – Europos Vadovų Tarybą ir Europos Komisiją – įsiklausyti į politinių kalinių raginimus ir nuo gegužės mėn., kai pasibaigs dabartinė putino prezidento kadencija nepripažinti jo teisėtu rusijos vadovu. Taip pat, dėti visas įmanomas pastangas siekiant išlaisvinti politinius kalinius rusijoje.